Poradnik kupującego Excess 11
Poszukiwanie na rynku wtórnym używanego jachtu Excess 11 oznacza zapoznanie się z 37-stopowym katamaranem turystycznym, który stocznia Excess Catamarans wprowadziła na rynek w 2020 roku jako swój pierwszy projekt od zera, zaprojektowany przez biuro VPLP przy wnętrzu autorstwa Nauta Design. Jest to najmniejszy model w tej linii i rzadko spotykany egzemplarz poniżej 40 stóp, dlatego używane jednostki, które znajdziesz, są głównie nowsze i nieznacznie zmodyfikowane względem oryginalnej specyfikacji.
Układy na rynku wtórnym
Dobrze reprezentowane są zarówno trzykabinowe wersje armatorskie, jak i czterokabinowe wersje czarterowe, a egzemplarze pocharterowe są powszechne. Układ z trzema kabinami, wybrany przez większość prywatnych właścicieli, zapewnia miejsca do spania na obu końcach lewego kadłuba z toaletą pomiędzy nimi, podczas gdy prawy kadłub to pełnowymiarowa kabina armatorska oddzielona przesuwnymi drzwiami. Czterokabinowy układ dodaje miejsca do spania dla gości i zachowuje dwie toalety. W obu przypadkach w mesie znajduje się kanapa w kształcie litery L oraz nawigacyjny stolik na prawej burcie, a szafki dziobowe można przekształcić w dodatkowe miejsca do spania, co daje deklarowaną liczbę miejsc do dwunastu osób. Skromny kambuz i stół nawigacyjny sprawdzą się dla pary lub przyjaciół, a przejrzyste szyby w mesie umożliwiają widoczność z stanowiska sterowego na przeciwny róg kadłuba.
Wyposażenie i typowe ulepszenia
Systemy napędowe i energetyczne na tych jachtach zazwyczaj obejmują ploter map, autopilota, panele słoneczne oraz tratwę ratunkową, podczas gdy wielu właścicieli często doposaża je w falownik, odsalarkę i akumulatory litowe. Sztywny dach kokpitu, po którym można chodzić i na którym można mocować panele słoneczne, to popularny wybór właścicieli, a składany płócienny dach typu targa często pojawia się u tych, którzy potrzebują więcej światła. W obsłudze żagli standardem jest zazwyczaj fok samozwrotny wraz z elektrycznymi kabestanami i żurawikami na pontonie, natomiast Code Zero lub gennaker są mniej częstym dodatkiem poprawiającym osiągi. Wyposażenie nawigacyjne i bezpieczeństwa, takie jak AIS i radar, jest często montowane, natomiast Starlink lub EPIRB to rzadsze ulepszenia dokonywane przez właścicieli.
Co sprawdzić
Znane problemy w tym modelu dotyczą głównie nadwodzia i elementów mechanicznych. Antypoślizgowa powłoka na sztywnym dachu kotwicy powinna sięgać do krawędzi, ponieważ podczas testów stwierdzono, że są one śliskie po zmoczeniu. Dwa małe handrelingi na pokładówce to słaby punkt w porównaniu z jednym długim relingiem. Opcjonalny miękki dach sunroof utrudnia przechowywanie lin refowych, ponieważ nie można na niego stać. W części dziobowej masa kotwicy znajduje się wysoko w kierunku dziobów, co nie jest idealne dla stabilności jachtu na fali. Pod względem mechanicznym, mocowanie silnika z przekładnią Saildrive na rufie przesuwa alternator, wirnik i filtr wody do przodu, w trudno dostępne miejsce przy kotwicy. Ponadto sterociągi z Dyneemy biegną tuż nad silnikiem przy temperaturze roboczej wynoszącej 70°C przy bardziej obciążonym silniku – jest to ryzyko, o którym należy pamiętać podczas inspekcji przed zakupem. (1)
Dostępność i podsumowanie dla kupującego
Te katamarany pojawiają się w Grecji, Francji, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i na Martynice. Dla kupującego lista kontrolna jest prosta: należy potwierdzić, czy chce się czterokabinowej wersji pocharterowej, czy trzykabinowej armatorskiej, sprawdzić układ antypoślizgowych listew i handrelingów przy dachu hardtop, zweryfikować dostęp do serwisu silnika oraz przebieg lin sterowych nad silnikami i zdecydować, które ulepszenia ożaglowania i napędu są kluczowe dla planowanej żeglugi. Zadbany, trzykabinowy jacht armatorski z dachem hardtop z panelem słonecznym i fokiem samozwrotnym to idealny kompromis dla większości użytkowników prywatnych.
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla Excess 11. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 19 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| lut 25 | 3 | 1 584 676 zł | — |
| mar 25 | 3 | 1 628 094 zł | +2.7% |
| kwi 25 | 2 | 1 942 860 zł | +19.3% |
| maj 25 | 1 | 1 380 622 zł | -28.9% |
| cze 25 | 1 | 1 461 623 zł | +5.9% |
| lip 25 | 1 | 1 905 956 zł | +30.4% |
| sie 25 | 2 | 1 375 424 zł | -27.8% |
| wrz 25 | 13 | 1 819 124 zł | +32.3% |
| paź 25 | 5 | 1 562 969 zł | -14.1% |
| lis 25 | 1 | 1 732 293 zł | +10.8% |
| gru 25 | 1 | 1 172 229 zł | -32.3% |
| sty 26 | 9 | 1 574 055 zł | +34.3% |
| lut 26 | 6 | 1 898 468 zł | +20.6% |
| mar 26 | 10 | 1 645 461 zł | -13.3% |
| kwi 26 | 38 | 1 652 188 zł | +0.4% |
| maj 26 | 16 | 1 647 477 zł | -0.3% |
| cze 26 | 8 | 1 874 801 zł | +13.8% |
| lip 26 | 14 | 1 982 492 zł | +5.7% |
| sie 26 | 10 | 1 738 027 zł | -12.3% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia Excess 11 — kraje: 18. Prowadzi Grecja z 21 ogłoszeniami (16.7%), dalej Hiszpania i Francja.
Podział: Kraj
126 ogłoszeń · kraje: 18| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Grecja | 1 519 554 zł | 21 | 1 | 16.7% |
| Hiszpania | 1 732 292 zł | 19 | 3 | 15.1% |
| Francja | 1 961 351 zł | 19 | 8 | 15.1% |
| Stany Zjednoczone | 1 817 659 zł | 13 | 6 | 10.3% |
| Włochy | 1 649 010 zł | 12 | 3 | 9.5% |
| Martynika | 1 380 623 zł | 8 | 4 | 6.3% |
| Portugalia | 2 018 836 zł | 7 | 2 | 5.6% |
| Polinezja Francuska | 1 741 709 zł | 6 | 0 | 4.8% |
| Australia | 2 348 918 zł | 4 | 1 | 3.2% |
| Chorwacja | 1 450 089 zł | 4 | 0 | 3.2% |
| Turcja | 1 041 980 zł | 3 | 0 | 2.4% |
| Belgia | 1 419 698 zł | 2 | 1 | 1.6% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
11 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Excess 11Jesteś tutaj | — | $ 462 222 | 131 | 32 |
| Nautitech 40 Open | 39.3' | $ 347 874 | 126 | 26 |
| Jeanneau 14 | 45.83' | $ 669 983 | 101 | 17 |
| Seawind 1160 | 38.06' | $ 399 900 | 73 | 20 |
| Nautitech 44 Open | 43.64' | $ 751 834 | 63 | 22 |
| Leopard Catamarans 39 | 37.5' | $ 289 000 | 51 | 14 |
| Jeanneau 12 | 38.52' | $ 439 500 | 44 | 2 |
| Trimeran 43 | 43' | $ 451 796 | 38 | 6 |
| C&C 110 | 36.33' | $ 79 000 | 28 | 1 |
| Nautitech 40 | 39.67' | $ 225 000 | 21 | 4 |
| Robertson & Caine 40 (2015-2020) | 39.34' | $ 375 000 | 11 | 2 |