Poradnik kupującego Excess 14
Excess 14 wszedł do produkcji w 2022 roku jako pierwsza generacja turystycznego katamaranu zaprojektowanego przez VPLP, a zarówno egzemplarze własnościowe, jak i pocharterowe są dobrze reprezentowane na rynku wtórnym. Zbudowany przez stocznię Excess Catamarans z szerokością całkowitą wynoszącą 26 stóp i lekką wypornością około 12,8 tony, jacht wymaga raczej uważnego przyjrzenia się jego strukturze oszczędzającej masę oraz znanej granicy manewrowej, niż zakładania jakiejkolwiek przewagi nad wcześniejszymi modelami.
Układy wnętrza na rynku wtórnym
Często spotyka się zarówno trzykabinowe wersje armatorskie, jak i czterokabinowe wersje czarterowe, przy czym egzemplarze pocharterowe są na rynku bardzo częste. Układ czarterowy obejmuje cztery kabiny z czterema toaletami i prysznicami; wersje armatorskie zastępują długą łazienkę elastyczną kabiną dziobową na prawej burcie, którą można przekształcić w dwie pojedyncze koje, oraz wykorzystują toaletę na śródokręciu i strefę do pracy przy biurku. W przypadku jachtów z dwiema kabinami i dwiema toaletami na śródokręciu, współdzielą one jeden zbiornik fekaliów, a kabiny korzystają z jednej większej jednostki klimatyzacji; istnieje również plan Transformer z chowanymi kojami dziobowymi. Salon otacza niemal 360 stopni widok przez okna bez pełnowysokich szafek, a rufowy kokpit zachowuje wolną strefę centralną z wyjątkiem belek wózka szotów grota; dostęp do wody lub pontonu odbywa się przez platformy rufowe kadłuba.
Wyposażenie i typowe ulepszenia
Typowo montowane wyposażenie w używanych jednostkach skupia się na samowystarczalności i łatwości obsługi w małej załodze: panele słoneczne, autopilot, kabestany elektryczne, ploter map, żurawiki do pontonu, falownik, AIS, bimini, akumulatory litowe, odsalarka, radar, tratwa ratunkowa, klimatyzacja, spinaker asymetryczny oraz Code Zero. Dla kupującego zestaw urządzeń zasilania – panele słoneczne z bankami litowymi i falownik – decyduje o tym, czy jacht może funkcjonować na kotwicy bez generatora, choć w przedniej komorze mostka może znajdować się opcjonalny generator. Ulepszenia systemów żagli, takie jak kabestany elektryczne i Code Zero na ralingu (co zwiększa LOA do ponad 52 stóp), mają większe znaczenie niż kwestie formalne; popularnymi opcjami na jachtach testowych były elektryczny wózek szotów grota Harken FlatWinder oraz kabestan sterowy na prawej burcie. Wyposażenie nawigacyjne zazwyczaj obejmuje ploter map, AIS i radar, przy czym Starlink jest częstą dopiską ze strony właścicieli, a nie standardem.
Często spotykane, ale nie uniwersalne wyposażenie obejmuje Code Zero, pralkę, prysznic w kokpicie, spinaker, Starlink, gennaker i ciepłą wodę. Mniej powszechne ulepszenia dokonywane przez właścicieli to lodówka, rolowany grot, EPIRB, ogrzewanie oraz platforma kąpielowa; niektóre jachty mają za sobą rejsy transatlantyckie lub dookoła świata. Standardowe silniki wysokoprężne o mocy 45 KM (opcjonalnie 57 KM) z przekładnią Saildrive pozostają normą, a krótszy standardowy takielunek pozwala bez problemu przejść pod większością mostów na drogach wodnych typu Intracoastal Waterway.
Co sprawdzić podczas inspekcji
Balsa w konstrukcji jest podzielona na małe kwadraty oddzielone żywicą, dzięki czemu lokalne uszkodzenia nie rozprzestrzeniają się dalej, a laminat jest monolityczny wokół silników i kilów; niemniej należy potwierdzić historię napraw osmozy lub uszkodzeń uderzeniowych na konkretnych egzemplarzach. Znane zachowanie jachtu w eksploatacji pokazuje, że przy fali o wysokości 17–18 węzłów z krótką, stromą falą przybrzeżną, grzbiety fal delikatnie uderzają pod mostkiem, a prędkość szybko spada przy ostrej żegludze pod wiatr na krótkiej, stromej fali – należy skontrolować spód mostka oraz uszczelnienia przednich bakist pod kątem naprężeń lub przecieków wody. Koło sterowe ma duży ślepy sektor przez okna salonu, dlatego warto zweryfikować listwy okienne oraz dodatkowe lustra czy kamery. Należy sprawdzić kolorowe szoty żagli przednich oraz liny sterowe z Dyneemy przy podwójnych kołach sterowych, a także wspólny zbiornik fekaliów i instalację jednej klimatyzacji w kadłubach dwuizbowych. (1)
Dostępność i wnioski dla kupującego
Te katamarany można spotkać na wodach Chorwacji, Francji, Stanów Zjednoczonych, Grenady, Martyniki oraz Antigui i Barbudy. Dla kupującego lista kontrolna jest krótka: należy potwierdzić dopasowanie układu wnętrza (wersja armatorska, czarterowa czy Transformer), sprawdzić stan rdzenia i pokładu łączącego (bridgedeck) ze względu na uderzenia fal przy krótkiej, stromej fali, zweryfikować wysokość standardowego lub Pulse takielunku pod kątem ograniczeń mostów drogowych oraz zważyć korzyści z generatora wobec wystarczającej ilości paneli słonecznych i akumulatorów litowych. Dobrze utrzymany 14 nagradza żeglarza żywością w słabym wietrze oraz przestronnym, lekkim wnętrzem.
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla Excess 14. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 18 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| sty 25 | 2 | 2 890 163 zł | — |
| mar 25 | 1 | 2 400 846 zł | -16.9% |
| maj 25 | 1 | 2 081 282 zł | -13.3% |
| cze 25 | 1 | 2 428 165 zł | +16.7% |
| lip 25 | 2 | 2 308 924 zł | -4.9% |
| sie 25 | 2 | 2 469 358 zł | +6.9% |
| wrz 25 | 7 | 2 629 523 zł | +6.5% |
| lis 25 | 3 | 2 163 667 zł | -17.7% |
| gru 25 | 10 | 2 214 950 zł | +2.4% |
| sty 26 | 14 | 2 625 432 zł | +18.5% |
| lut 26 | 7 | 2 627 577 zł | +0.1% |
| kwi 26 | 36 | 2 379 946 zł | -9.4% |
| maj 26 | 8 | 2 679 630 zł | +12.6% |
| cze 26 | 5 | 2 269 335 zł | -15.3% |
| lip 26 | 6 | 2 613 621 zł | +15.2% |
| sie 26 | 5 | 2 264 788 zł | -13.3% |
| wrz 26 | 9 | 2 558 244 zł | +13.0% |
| paź 26 | 1 | 2 167 338 zł | -15.3% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia Excess 14 — kraje: 15. Prowadzi Francja z 19 ogłoszeniami (19.2%), dalej Grenada i Chorwacja.
Podział: Kraj
99 ogłoszeń · kraje: 15| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Francja | 2 182 928 zł | 19 | 5 | 19.2% |
| Grenada | 2 331 731 zł | 17 | 1 | 17.2% |
| Chorwacja | 2 459 139 zł | 15 | 1 | 15.2% |
| Martynika | 2 809 732 zł | 12 | 0 | 12.1% |
| Stany Zjednoczone | 2 214 950 zł | 9 | 0 | 9.1% |
| Hiszpania | 2 892 116 zł | 5 | 3 | 5.1% |
| Polinezja Francuska | 2 816 832 zł | 5 | 2 | 5.1% |
| Włochy | 2 293 747 zł | 4 | 3 | 4.0% |
| Antigua i Barbuda | 2 352 875 zł | 3 | 0 | 3.0% |
| Saint Lucia | 2 939 812 zł | 3 | 0 | 3.0% |
| Niemcy | 3 051 681 zł | 2 | 0 | 2.0% |
| Grecja | 2 189 910 zł | 2 | 0 | 2.0% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
11 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Nautitech 40 Open | 39.3' | $ 371 437 | 136 | 43 |
| Excess 11 | 37.17' | $ 443 791 | 129 | 28 |
| Jeanneau 14Jesteś tutaj | — | $ 643 219 | 104 | 16 |
| Nautitech 44 Open | 43.64' | $ 729 264 | 68 | 16 |
| Excess 12 | 38.52' | $ 420 863 | 38 | 2 |
| Catana Catamarans 47 | 47' | $ 575 000 | 28 | 10 |
| Excess 13 | 50.2' | $ 600 508 | 16 | 4 |
| Outremer 4X | 48' | $ 1 043 966 | 10 | 2 |
| Seawind 1170 | 39.04' | $ 510 000 | 10 | 4 |
| Lagoon 47 | 46.25' | $ 328 116 | 9 | 1 |
| Catana Ocean Class | 51.67' | $ 1 189 513 | 6 | 0 |