Poradnik kupującego Dufour 44 Performance
Poszukiwanie na rynku wtórnym jachtu Dufour 44 Performance oznacza przeglądanie konstrukcji projektowanych przez Felci-Roséo w latach 2003–2008, budowanych w La Rochelle – to 44-stopowe jachty turystyczno-regatowe, które łączyły francuski styl z włoską inżynierią kadłubową. Są to jednostki, które opuszczały stocznię jako pełnoprawne jachty typu cruiser-racer, a flota używanych egzemplarzy odzwierciedla zarówno historię prywatnych właścicieli, jak i byłych czarterowców.
Układy na rynku wtórnym
Wersje trzykabionowe armatorskie oraz czterokabionowe czarterowe są równie dobrze reprezentowane, a egzemplarze pocharterowe są powszechne. Wersja trzykabionowa łączy podwójne koje na prawej i lewej burcie w części rufowej z koją V w części dziobowej, natomiast czwarta kabina mieści piętrowe koje na lewo od mesy. W obu układach zachowano kambuz w kształcie litery U, toaletę dla gości na prawej burcie przy zejściówce oraz przestronne stanowisko nawigacyjne, a w mesie znajduje się kanapa w kształcie litery L oraz krótsza koja sztormowa na kanapie na prawej burcie. Practical Sailor zauważył, że kabiny rufowe mogą wydawać się duszne w tropikach pomimo czterech luków i sześciu iluminatorów.
Wyposażenie i częste ulepszenia
Na rynku wtórnym najczęściej spotyka się już zamontowane bimini, plotery map, autopiloty, panele słoneczne, falowniki oraz pokład tekowy, natomiast ogrzewanie, ciepła woda, kabestany elektryczne i prysznice w kokpicie pojawiają się rzadziej. Częste ulepszenia wprowadzane przez właścicieli dotyczą zasilania i energii: dodatkowe panele słoneczne i falowniki wspierają akumulatory bytowe, choć testowany jacht wykazywał odsłonięte terminaly przy lewej koji rufowej. Ulepszenia dotyczące żagli, takie jak grot rolowany czy spinaker, pojawiają się rzadziej, podobnie jak dodatki nawigacyjne, takie jak radar czy AIS. Elementy komfortu, w tym klimatyzacja lub odsalarka, są równie rzadkie, podobnie jak stery strumieniowe dziobowe i tratwy ratunkowe.
Co sprawdzić
Inspekcja jachtu po eksploatacji przeprowadzona przez Practical Sailor wykazała przecieki słodkiej wody przez odpływ komory kotwicznej podczas żeglugi, co powodowało, że łańcuch kołysał się w wodzie o głębokości co najmniej jednego cala, choć stocznia twierdziła, że nie zgłaszano tego problemu w innych miejscach. Sprawdź przedział akumulatorów przy lewej rufowej koi pod kątem brakujących pokrywek terminali i upewnij się, że pokrywa rufowej skrzyni na propan jest uszczelniona. Przepony burtowe były wykonane z mieszanych stopów metalu, a nie z brązu, i sześć z nich było zebrane blisko siebie pod wężami toaletowymi – sprawdź stan korozji i osiowość. Pokłady tekowe, tam gdzie były zamontowane, oceniono jako opcję nie warta troski. (1)
Dostępność i co kupujący powinien wiedzieć
Jachty te najczęściej pojawiają się na rynku w Chorwacji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Grecji i Francji. Dla kupującego lista kontrolna jest krótka: należy potwierdzić liczbę miejsc do spania oraz historię czarterową, sprawdzić, czy odpływy skrzyni kotwicznej są wolne od osadów, zabezpieczyć terminaly akumulatorów, uszczelnić pokrywę zbiornika propanu oraz skontrolować przejścia burtowe ze stopami ze stali konstrukcyjnej. Dobrze utrzymany egzemplarz zapewnia szybkie, dobrze zrównoważone prowadzenie przy przestronnym wnętrzu i przystępnych kosztach eksploatacji.
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla Dufour 44 Performance. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 17 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| maj 25 | 1 | 611 824 zł | — |
| cze 25 | 2 | 981 102 zł | +60.4% |
| lip 25 | 4 | 1 488 918 zł | +51.8% |
| sie 25 | 3 | 1 420 306 zł | -4.6% |
| wrz 25 | 7 | 480 717 zł | -66.2% |
| paź 25 | 2 | 1 532 072 zł | +218.7% |
| lis 25 | 1 | 476 350 zł | -68.9% |
| gru 25 | 3 | 1 372 233 zł | +188.1% |
| sty 26 | 6 | 581 494 zł | -57.6% |
| lut 26 | 7 | 581 113 zł | -0.1% |
| kwi 26 | 19 | 1 447 261 zł | +149.0% |
| maj 26 | 1 | 1 525 189 zł | +5.4% |
| cze 26 | 2 | 886 659 zł | -41.9% |
| lip 26 | 1 | 742 931 zł | -16.2% |
| sie 26 | 4 | 1 437 921 zł | +93.5% |
| wrz 26 | 3 | 546 273 zł | -62.0% |
| paź 26 | 3 | 546 273 zł | 0.0% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia Dufour 44 Performance — kraje: 14. Prowadzi Włochy z 9 ogłoszeniami (18.4%), dalej Chorwacja i Francja.
Podział: Kraj
49 ogłoszeń · kraje: 14| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Włochy | 546 271 zł | 9 | 2 | 18.4% |
| Chorwacja | 1 057 582 zł | 8 | 0 | 16.3% |
| Francja | 522 236 zł | 6 | 5 | 12.2% |
| Wielka Brytania | 564 895 zł | 5 | 0 | 10.2% |
| Stany Zjednoczone | 2 437 194 zł | 5 | 0 | 10.2% |
| Australia | 668 823 zł | 4 | 2 | 8.2% |
| Hiszpania | 1 525 190 zł | 3 | 1 | 6.1% |
| Grecja | 1 293 571 zł | 2 | 0 | 4.1% |
| Nowa Zelandia | 730 577 zł | 2 | 0 | 4.1% |
| Cypr | 1 447 261 zł | 1 | 0 | 2.0% |
| Niemcy | 2 135 659 zł | 1 | 0 | 2.0% |
| Holandia | 476 349 zł | 1 | 0 | 2.0% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
10 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Performance 44 PerformanceJesteś tutaj | — | $ 330 326 | 50 | 10 |
| Beneteau First 44.7 | 44.83' | $ 139 999 | 50 | 16 |
| Performance 40 Performance | 40.42' | $ 118 018 | 47 | 6 |
| Beneteau First 44 | 46.42' | $ 494 552 | 37 | 7 |
| Performance 40 | 40.42' | $ 110 712 | 34 | 2 |
| Dufour 445 Grand Large | 44.29' | $ 212 432 | 27 | 0 |
| Solaris 44 | 44.62' | $ 560 866 | 19 | 6 |
| X-Yachts Xp XP 44 | 45.54' | $ 553 156 | 17 | 1 |
| Salona 44 | 44.29' | $ 219 000 | 8 | 1 |
| Grand Soleil 44 | 47.08' | $ 500 171 | 8 | 1 |