Poradnik kupującego Beneteau First 44
Znalezienie na rynku wtórnym jachtu Beneteau First 44 oznacza wybór spośród nowoczesnej generacji jachtów turystyczno-regatowych wprowadzonej w 2022 roku. Zostały one zbudowane wokół kadłuba projektu Biscontini/Argento i oferują dwa warianty pokładów oraz spójny układ wnętrza z trzema kabinami i dwiema toaletami. Często spotyka się egzemplarze pocharterowe, a podział jachtów na wersje turystyczne i regatowe sprawia, że kupujący powinien dokładnie przyjrzeć się układowi kabestanów i kilowi konkretnego kadłuba przed rozpoczęciem negocjacji.
Układy na rynku wtórnym
Wersje trzykabionowe są częściej spotykane na rynku wtórnym, ale dostępna jest również wersja dwukabionowa. Pokład turystyczny został przystosowany do żeglugi w małej załodze – po obu stronach znajdują się dwa pary kabestanów, a w kokpicie zapewniającym komfort siedzący są szerokie półpokłady łączące się z kładzionym stołem. Wersja regatowa dodaje natomiast dwa kabestany sztagowe, stopery kabestanowe oraz dłuższy węglowy bukszpryt do żeglugi z pełną załogą. Pod pokładem w mesie mieszczą się sześć osób naprzeciwko kanapy i stanowiska nawigacyjnego, a podwójna koja w kabinie dziobowej typu peninsula (półwyspu) zwraca uwagę brakiem miejsca do przechowywania – to punkt, który warto sprawdzić podczas każdego oględzin. Głęboki kil o zanurzeniu 2,6 m z żeliwną płetwą i ołowianym bulbem występuje w wersji regatowej oraz na niektórych jachtach testowych, w przeciwieństwie do standardowego zanurzenia wynoszącego 7 stóp i 1 cal.
Wyposażenie i typowe ulepszenia
Na rynku wtórnym powszechnie spotyka się ster strumieniowy dziobowy, kabestany elektryczne, ploter map i autopilot, co ma kluczowe znaczenie przy manewrowaniu w małej załodze oraz obsłudze żagli. Często spotykane udogodnienia obejmują klimatyzację, falownik, pokład tekowy, bimini, ciepłą wodę i prysznic w kokpicie, co świadczy o turystycznym przeznaczeniu jachtu. Mniej powszechne, ale warte uwagi jako ulepszenia dokonywane przez właścicieli, to ogrzewanie, platforma kąpielowa, panele słoneczne, tratwa ratunkowa i AIS. Standardowy silnik Yanmar o mocy 57 KM z przekładnią Saildrive oraz opcjonalny system Seanapps dopełniają podstawowe wyposażenie, które kupujący zazwyczaj odziedziczy.
Co sprawdzić
Brak schowków w kabinie dziobowej jest cechą projektową, a nie wadą, jednak kupujący powinni potwierdzić, że zbiorniki balastu wodnego są obsługiwane ze stanowiska sterowego i cyrkulują w wymaganym czasie trzech do czterech minut, ponieważ elektrycznie pompowany system o pojemności 80 galonów jest kluczowy dla zapewnienia momentu prostującego jachtu w małej załodze. Sprawdź pokrycie i korozję żeliwnego płetwy głębszego kilu oraz ołowianego torpedowego bulbu, jeśli kadłub ma 2,6 m zanurzenia, i zweryfikuj, który takielunek jest zamontowany – opcjonalny maszt węglowy zwiększa wysokość i powierzchnię żagli pod wiatr, co zmienia zachowanie jachtu i wymagania dotyczące przejść pod mostami. (1)
Dostępność i co kupujący powinien wiedzieć
Jachty te najczęściej pojawiają się w Stanach Zjednoczonych, Chorwacji, Hiszpanii, Australii, Grecji i Wielkiej Brytanii. Podczas inspekcji jachtu na rynku wtórnym należy zwrócić szczególną uwagę na: potwierdzenie układu pokładu (liczbę kabestanów turystycznych i regatowych), sprawdzenie działania pompy balastu wodnego i czasu cyklu, ocenę stanu głębokiego bulbu i płetwy kilu, uwzględnienie ograniczeń przestrzeni ładunkowej w kabinie dziobowej oraz potwierdzenie, że podstawowa elektronika (ploter map, autopilot, kabestany elektryczne) jest dostępna i sprawna.
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla Beneteau First 44. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 13 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| sty 25 | 1 | 3 326 421 zł | — |
| wrz 25 | 3 | 2 218 264 zł | -33.3% |
| lis 25 | 3 | 1 952 331 zł | -12.0% |
| gru 25 | 2 | 1 481 680 zł | -24.1% |
| sty 26 | 3 | 2 315 115 zł | +56.2% |
| lut 26 | 4 | 1 967 447 zł | -15.0% |
| mar 26 | 3 | 1 564 480 zł | -20.5% |
| kwi 26 | 8 | 1 808 088 zł | +15.6% |
| maj 26 | 6 | 2 350 828 zł | +30.0% |
| cze 26 | 1 | 1 954 611 zł | -16.9% |
| sie 26 | 3 | 1 556 307 zł | -20.4% |
| wrz 26 | 2 | 1 661 440 zł | +6.8% |
| paź 26 | 1 | 23 469 096 zł | +1312.6% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia Beneteau First 44 — kraje: 8. Prowadzi Hiszpania z 8 ogłoszeniami (22.2%), dalej Chorwacja i Stany Zjednoczone.
Podział: Kraj
36 ogłoszeń · kraje: 8| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Hiszpania | 1 911 198 zł | 8 | 2 | 22.2% |
| Chorwacja | 1 564 478 zł | 8 | 0 | 22.2% |
| Stany Zjednoczone | 2 350 828 zł | 8 | 2 | 22.2% |
| Australia | 2 611 185 zł | 4 | 0 | 11.1% |
| Grecja | 1 808 089 zł | 4 | 1 | 11.1% |
| Włochy | 1 824 861 zł | 2 | 1 | 5.6% |
| Wielka Brytania | 1 699 572 zł | 1 | 0 | 2.8% |
| Nowa Zelandia | 1 954 610 zł | 1 | 0 | 2.8% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
9 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Performance 44 Performance | 44.85' | $ 328 981 | 51 | 10 |
| Beneteau First 44.7 | 44.83' | $ 139 999 | 50 | 16 |
| Beneteau First 44Jesteś tutaj | — | $ 493 843 | 36 | 6 |
| Hallberg-Rassy 44 | 47.41' | $ 946 287 | 22 | 5 |
| Solaris 44 | 44.62' | $ 556 508 | 18 | 5 |
| X-Yachts Xp XP 44 | 45.54' | $ 546 145 | 17 | 1 |
| Grand Soleil 44 | 47.08' | $ 494 955 | 8 | 1 |
| Salona 44 | 44.29' | $ 219 000 | 8 | 2 |
| C&C 44 | 44.17' | $ 55 900 | 2 | 1 |
