Poradnik kupującego X-Yachts XP 44
Poszukiwanie na rynku wtórnym jachtu X-Yachts XP 44 oznacza przyjrzenie się duńskiemu, wyczynowemu jachtowi turystyczno-regatowemu zaprojektowanemu przez Nielsa Jeppesena. Zbudowany został na kadłubie przekładkowym z pianki i laminatu z włókna szklanego, nasycanym żywicą epoksydową, z węglowym rusztem kratownicowym. Są to jednostki pomyślane zarówno do regat, jak i turystyki, a flota używanych egzemplarzy odzwierciedla tę podwójną tożsamość zarówno w układach wnętrza, jak i wyposażeniu.
Układy na rynku wtórnym
Wersje trzykabionowe są częstsze na rynku wtórnym, ale dostępne są obie wersje, a egzemplarze pocharterowe pojawiają się regularnie. Standardowy układ umieszcza dwie pojedyncze koje za zejściówką oraz większą kabinę armatorską na dziobie z własną toaletą, podczas gdy w salonie znajduje się kambuz w kształcie litery L na lewej burcie oraz toaleta i prysznic na prawej burcie. Demontowalny stolik w jadalni i przesuwny stolik nawigacyjny pozwalają na łatwą konfigurację wnętrza do regat lub turystyki, a koje rufowe można rozdzielić plandekami sztormowymi lub wyposażyć w koje rufowe typu „pipe” do spania na pełnym morzu.
Wyposażenie i typowe ulepszenia
Powszechnie montuje się pokład tekowy, autopilota, spinaker asymetryczny oraz ploter map, co stanowi podstawowy zestaw do żeglugi turystyczno-regatowej. Często spotykanymi dodatkami są ster strumieniowy dziobowy, kabestany elektryczne, ogrzewanie, ciepła woda, AIS oraz spinaker – ster dziobowy i kabestany elektryczne mają największe znaczenie przy manewrowaniu w małej załodze oraz obsłudze żagli pod obciążeniem. Mniej częste modyfikacje wprowadzane przez właścicieli obejmują falownik, prysznic w kokpicie, gennaker, bimini i radar. Przykładowe jachty posiadały roler pod pokładem z doskonałym dostępem do krawędzi fału oraz opcjonalny węglowy bukszpryt do spinakerów asymetrycznych, co warto zweryfikować przed zakupem.
Co sprawdzić podczas inspekcji
Węglowa kratownica kilowa wklejona w kadłub zastępuje ocynkowany pierścień stalowy stosowany w innych jachtach X-Yachts i została wprowadzona w celu zwiększenia wytrzymałości oraz redukcji masy. Ponieważ jest to struktura kompozytowa klejona, a nie skręcana na śruby, wszelkie wcześniejsze wejścia na mieliznę wymagają dokładnej kontroli połączenia kilu z kadłubem pod kątem rozwarstwień lub pęknięć. Należy również upewnić się, że luk zejściówki działa prawidłowo w pozycjach opuszczonych, na półbloku oraz podniesionych, ponieważ blokada w połowie drogi zapobiega zalaniu wnętrza przez wodę z dołu. Standardowe są również otwierane na zewnątrz bulaje – należy je sprawdzić pod kątem stanu uszczelek. (1)
Dostępność i rekomendacje dla kupującego
Jachty te zazwyczaj pojawiają się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Hiszpanii, Finlandii i we Włoszech. Dla kupującego lista rzeczy do sprawdzenia jest krótka: należy zweryfikować stan kratownicy dennego łoża po każdym wejściu na mieliznę, upewnić się, czy luka zejściówki działa prawidłowo, skontrolować karbonowy takielunek oraz roler pod pokładem (jeśli jest zamontowany) oraz zdecydować się na bardziej popularny układ trzykabionowy lub inne konfiguracje, w tym kadłuby pocharterowe.
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla X-Yachts XP 44. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 11 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| kwi 25 | 1 | 1 885 695 zł | — |
| cze 25 | 1 | 1 715 586 zł | -9.0% |
| wrz 25 | 1 | 1 534 775 zł | -10.5% |
| paź 25 | 1 | 1 702 653 zł | +10.9% |
| gru 25 | 1 | 2 191 093 zł | +28.7% |
| sty 26 | 4 | 2 082 679 zł | -4.9% |
| kwi 26 | 4 | 1 986 265 zł | -4.6% |
| maj 26 | 1 | 2 086 835 zł | +5.1% |
| cze 26 | 4 | 2 086 835 zł | 0.0% |
| lip 26 | 2 | 1 927 075 zł | -7.7% |
| sie 26 | 1 | 1 534 775 zł | -20.4% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia X-Yachts XP 44 — kraje: 7. Prowadzi Stany Zjednoczone z 9 ogłoszeniami (47.4%), dalej Australia i Hiszpania.
Podział: Kraj
19 ogłoszeń · kraje: 7| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Stany Zjednoczone | 2 086 835 zł | 9 | 6 | 47.4% |
| Australia | 2 191 092 zł | 3 | 0 | 15.8% |
| Hiszpania | 1 701 234 zł | 2 | 0 | 10.5% |
| Wielka Brytania | 1 986 264 zł | 2 | 0 | 10.5% |
| Finlandia | 1 715 587 zł | 1 | 0 | 5.3% |
| Włochy | 1 767 313 zł | 1 | 1 | 5.3% |
| Turcja | 2 038 980 zł | 1 | 0 | 5.3% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
6 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Performance 44 Performance | 44.85' | $ 219 072 | 54 | 7 |
| Beneteau First 44 | 46.42' | $ 522 169 | 35 | 3 |
| X-Yachts Xp XP 44Jesteś tutaj | — | $ 564 276 | 19 | 7 |
| Solaris 44 | 44.62' | $ 558 000 | 15 | 1 |
| Grand Soleil 44 | 47.08' | $ 512 844 | 10 | 1 |
| Beneteau First 44 Performance | 48.06' | $ 581 379 | 1 | 0 |