Poradnik kupującego Beneteau First 40.7
Poszukiwanie na rynku wtórnym jachtu Beneteau First 40.7 oznacza wybór między jachtem turystyczno-regatowym, który Bruce Farr zaprojektował dla stoczni Beneteau i który okazał się na tyle wszechstronny, że dał początek flotom monotypowym. Budowany od 1997 roku jacht łączy trzykabinowy wnętrze z gotowym do regat kokpitem. Na rynku powszechnie spotyka się egzemplarze pocharterowe obok prywatnych jednostek. Znajomość najpopularniejszych układów wnętrza i ulepszeń oraz wiedza o tym, co należy skontrolować podczas inspekcji, pozwoli na trafniejszą decyzję zakupową.
Układy wnętrza na rynku wtórnym
Wersje trzykabionowe są częstszym zjawiskiem, choć spotyka się również układy zarówno wersji armatorskiej, jak i czarterowej. Standardowy plan oferuje dwie identyczne rufowe kabiny dwuosobowe z kojami o wymiarach około 78 na 60 cali oraz kabinę V na dziobie, co daje miejsca do spania dla sześciu osób w trzech kabinach przy jednej toalecie na prawej burcie. Kanapy w mesie otaczają centralny stół, a stołek nawigacyjny skierowany do przodu z szafkami na akcesoria idealnie sprawdza się podczas żeglugi. Kadłuby pocharterowe często wykazują większe ślady zużycia w tych mocno użytkowanych obszarach, ale mają zaletę w postaci udokumentowanej historii serwisowej, podczas gdy jachty armatorskie mogą mieć bardziej spersonalizowane ulepszenia.
Wyposażenie i powszechne ulepszenia
Na rynku wtórnym autopilot i ploter map są powszechnie montowane i stanowią podstawowe wyposażenie nawigacyjne. Często spotykanymi ulepszeniami są spinaker do regat z wiatrem, ciepła woda dla komfortu turystycznego oraz bimini chroniący przed słońcem. Mniej powszechne ulepszenia właścicieli obejmują ogrzewanie i tratwę ratunkową, uproszczone przygotowanie do pływania w małej załodze, panele słoneczne, falownik, prysznic w kokpicie, gennaker oraz pokład tekowy. Dla kupującego istotne kategorie to nawigacja (autopilot i ploter jako standardowa podstawa), obsługa żagli (spinaker lub gennaker z kokpitem wyposażonym w sześć kabestanów) oraz komfort (ciepła woda i bimini występują często; ogrzewanie i pokład tekowy to rzadsze ulepszenia). Standardem jest silnik stacjonarny Volvo z przekładnią Saildrive oraz zestaw żagli z rolerem ProFurl, więc podczas inspekcji należy skupić się na ich stanie, a nie na ich braku.
Co sprawdzić podczas inspekcji
Szafka chłodnicza z otwieraną pokrywą w kambuzie stanowi całą blat, dlatego należy sprawdzić uszczelnienie pokrywy oraz to, czy właściciele nie zmodyfikowali tego miejsca. Jedna toaleta obsługująca trzy koje jest oryginalna, a prysznic ma bardzo ciasne wymiary 40 na 24 cale – należy zweryfikować stan instalacji wodnej i solidność kabiny prysznicowej. Mały luk pokładowy w kabinie dziobowej utrudnia stawianie spinakera; należy upewnić się, że otwiera się i dobrze zamyka. Na śródokręciu scentralizowany zbiornik wody morskiej prowadzi węże do jednego przejścia burtowego, więc należy skontrolować ten manetkę i jej pojedynczy wyjście pod kątem korozji lub przecieków. Kadłuby są wykonane z ręcznie laminowanego szkła z żywicą winyloestrową, aby zapobiec osmozie, jednak starsze jachty z WaterShield wymagają pomiaru wilgotności; trzon sterowy jest wykonany z włókna węglowego z samonastawnymi łożyskami, co warto sprawdzić pod kątem luzów. (1)
Dostępność i wnioski dla kupującego
Jachty te najczęściej pojawiają się w Stanach Zjednoczonych, Francji, Chorwacji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Australii. Dla potencjalnego nabywcy krótka lista kontrolna wygląda następująco: upewnij się, że układ wnętrza to popularna wersja trzykabinowa armatorska, jeśli to dla Ciebie kluczowe; zweryfikuj obecność autopilota i plotera map; spodziewaj się spinakera lub ciepłej wody jako prawdopodobnych dodatków; skontroluj sekcję balastową oraz pokrywę lodówki chłodzącej; przewidź budżet na jedną toaletę obsługującą sześć osób. Model 40.7 pozostaje rozsądnym wyborem na rynku wtórnym, gdy wymagane jest współistnienie regatowej prędkości z przestrzenią mieszkalną.
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla Beneteau First 40.7. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 20 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| sty 25 | 1 | 380 072 zł | — |
| mar 25 | 1 | 375 511 zł | -1.2% |
| kwi 25 | 1 | 307 956 zł | -18.0% |
| maj 25 | 4 | 413 206 zł | +34.2% |
| cze 25 | 2 | 324 269 zł | -21.5% |
| lip 25 | 1 | 323 115 zł | -0.4% |
| sie 25 | 3 | 366 428 zł | +13.4% |
| wrz 25 | 13 | 310 076 zł | -15.4% |
| paź 25 | 7 | 335 913 zł | +8.3% |
| lis 25 | 1 | 240 155 zł | -28.5% |
| sty 26 | 10 | 386 165 zł | +60.8% |
| lut 26 | 4 | 428 799 zł | +11.0% |
| mar 26 | 2 | 387 965 zł | -9.5% |
| kwi 26 | 20 | 349 268 zł | -10.0% |
| maj 26 | 5 | 301 282 zł | -13.7% |
| cze 26 | 1 | 283 900 zł | -5.8% |
| lip 26 | 5 | 305 648 zł | +7.7% |
| sie 26 | 12 | 352 738 zł | +15.4% |
| wrz 26 | 4 | 278 119 zł | -21.2% |
| paź 26 | 4 | 366 428 zł | +31.8% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia Beneteau First 40.7 — kraje: 18. Prowadzi Stany Zjednoczone z 14 ogłoszeniami (20.3%), dalej Włochy i Australia.
Podział: Kraj
69 ogłoszeń · kraje: 18| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Stany Zjednoczone | 378 902 zł | 14 | 6 | 20.3% |
| Włochy | 349 270 zł | 9 | 1 | 13.0% |
| Australia | 340 312 zł | 6 | 2 | 8.7% |
| Francja | 363 717 zł | 6 | 1 | 8.7% |
| Wielka Brytania | 240 308 zł | 6 | 3 | 8.7% |
| Chorwacja | 355 863 zł | 6 | 1 | 8.7% |
| Dania | 280 737 zł | 4 | 1 | 5.8% |
| Hiszpania | 294 775 zł | 4 | 3 | 5.8% |
| Holandia | 325 298 zł | 3 | 2 | 4.3% |
| Niemcy | 259 802 zł | 2 | 0 | 2.9% |
| Gwadelupa | 330 121 zł | 2 | 1 | 2.9% |
| Kanada | 337 242 zł | 1 | 1 | 1.4% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
11 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Beneteau First 40.7Jesteś tutaj | — | $ 89 275 | 70 | 23 |
| Beneteau First 40 | 40.16' | $ 99 000 | 61 | 4 |
| Performance 40 Performance | 40.42' | $ 117 613 | 47 | 6 |
| Beneteau First 47.7 | 47' | $ 146 316 | 46 | 11 |
| Performance 40 | 40.42' | $ 110 892 | 35 | 2 |
| Performance 40 | 39.04' | $ 88 490 | 28 | 10 |
| Jeanneau Sun Sun Fast 37 | 37.4' | $ 76 168 | 23 | 7 |
| X-Yachts X-40 | 40' | $ 173 619 | 12 | 2 |
| Jeanneau Sun Fast 40 | 40' | $ 161 297 | 11 | 2 |
| C&C 37/40 R | 39.5' | $ 59 950 | 8 | 4 |
| North End 40 | 39.83' | $ 29 000 | 7 | 0 |
