Poradnik kupującego Sabre 426
Sabre 426 na rynku wtórnym jest trzecim jachtem marki Sabre w przedziale 42 stóp i wynikiem współpracy stoczni z projektantem Jimem Taylorem, budowanym w latach 2003–2012 w dwóch seriach – Mark I i Mark II. Ten 42-stopowy jacht o długości całkowitej 42 stopy 6 cali, linii wodnej 36 stóp i szerokości 13 stóp 5 cali ma zanurzenie od 6 stóp 10 cali przy głębokim kilu po 5 stóp przy kilu skrzydłowym, a jego wyporność wynosi od 24 000 do 24 500 funtów. Kupujący często porównują go z modelami Sabre 402, Tartan 4100 lub Tartan 4300, jednak kadłub z pianki laminowanej próżniowo oraz takielunek wywodzący się z regat dają mu wyraźną pozycję wśród luksusowych średniej wielkości jachtów turystycznych.
Układy wnętrza na rynku wtórnym
Większość egzemplarzy 426 oferuje prosty, przytulny wnętrze w matowym lakierze, z sufitem z jesionu oraz kambuzem w kształcie litery U na prawej burcie naprzeciwko skierowanej do przodu stacji nawigacyjnej. Standardowy układ zachowuje jedną, przestronną toaletę z prysznicem na lewej burcie zamiast drugiej, ciasnej toalety, a wygodna podwójna koja rufowa posiada wentylację pod siedzeniem kokpitu na lewej burcie. Składany stół w salonie pozwala zaoszczędzić miejsce na podłodze, a jacht oferuje mnóstwo schowków – wystarczających na dłuższą żeglugę. Wersje z głębokim kilem i kilem skrzydłowym dzielą tę samą konstrukcję wnętrza; kil skrzydłowy po prostu wymienia część balastu i zwiększa zanurzenie na możliwość wpływania na płytkie akweny.
Wyposażenie i typowe ulepszenia
Typowo wyposażone jachty obejmują radar, autopilota, falownik i sprayhood, dzięki czemu kupujący może oczekiwać, że podstawowe systemy nawigacyjne i zarządzania energią są już w pełni funkcjonalne. Często spotykane ulepszenia koncentrują się wokół komfortu i zasobów energetycznych: ogrzewanie, klimatyzacja, panele słoneczne oraz ploter map z AIS znacznie poprawiają warunki mieszkalne i świadomość sytuacji, podczas gdy kabestany elektryczne i grot rolowany ułatwiają obsługę żagli w małej załodze. Mniej powszechne modyfikacje dokonywane przez właścicieli obejmują spinaker do żeglugi baksztagiem przy słabym wietrze, zamrażarkę, żurawiki na pontonie oraz prysznic w kokpicie. Standardowy silnik Westerbeke o mocy 55 KM był czasami zastępowany opcjonalnym Yanmarem; później pojawił się wolniejszy, ale mocniej dociążający moment obrotowy silnik Westerbeke 55B jako alternatywa.
Co sprawdzić podczas inspekcji
Zgłaszane problemy koncentrują się wokół dostępu i odpływu wody. Dostęp do silnika oceniono jako zbyt ciasny, szczególnie przy wymianie oleju, dlatego należy sprawdzić przestrzeń roboczą wokół diesla o mocy 55 KM. Ręczna zęza kokpitowa jest zbyt mała, aby szybko odprowadzić wodę w sytuacji awaryjnej, a wypust pomp elektrycznej zęzowej o wydajności 1000 galonów na godzinę przechodzi przez łuk 90 stopni z zaworem zwrotnym bezpośrednio przy samej pompie, co drastycznie ogranicza przepływ – warto zweryfikować wszelkie prace przy okablowaniu lub przebiegu węży. Przewód ochrony przed porażeniem prądem biegnący od podwięzi wantowych miał tylko przekrój AWG 6, co plasuje się na granicy minimalnych wymagań ABYC i zasługuje na uwagę inspektora. (1)
Dostępność i wnioski dla kupującego
Model 426 pojawia się głównie w Stanach Zjednoczonych i Turcji. Dla kupującego lista kontrolna jest prosta: należy potwierdzić wybór kilu zgodnie z akwenem żeglugi, sprawdzić przebieg węży pompy zęzowej oraz dostęp do komory silnikowej, a także upewnić się, że wykończenie w stylu „cherry” i układ z jedną toaletą odpowiadają obietnicom pod względem przestrzeni bagażowej na długie rejsy. Dobrze utrzymany egzemplarz nagradza posiadacza próżniowo zamkniętym kadłubem, żywym takielunkiem na genui i dopracowanym wnętrzem, które starzeje się dyskretnie.
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla Sabre 426. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 11 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| sie 25 | 1 | 1 041 886 zł | — |
| wrz 25 | 2 | 1 013 978 zł | -2.7% |
| paź 25 | 3 | 1 060 491 zł | +4.6% |
| lis 25 | 1 | 1 032 583 zł | -2.6% |
| sty 26 | 3 | 1 040 025 zł | +0.7% |
| mar 26 | 2 | 1 078 724 zł | +3.7% |
| kwi 26 | 9 | 1 032 583 zł | -4.3% |
| maj 26 | 1 | 1 078 724 zł | +4.5% |
| cze 26 | 3 | 1 032 583 zł | -4.3% |
| lip 26 | 7 | 1 000 954 zł | -3.1% |
| sie 26 | 2 | 1 079 096 zł | +7.8% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia Sabre 426 — kraje: 2. Prowadzi Stany Zjednoczone z 30 ogłoszeniami (93.8%), dalej Turcja.
Podział: Kraj
32 ogłoszeń · kraje: 2| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Stany Zjednoczone | 1 040 025 zł | 30 | 9 | 93.8% |
| Turcja | 1 083 223 zł | 2 | 2 | 6.3% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
9 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Hylas 46 | 46.25' | $ 420 000 | 48 | 8 |
| Sabre Yachts 426Jesteś tutaj | — | $ 279 900 | 33 | 12 |
| Hunter Marine 426 DS | 41.83' | $ 144 900 | 27 | 6 |
| Catalina 425 | 43.5' | $ 373 000 | 27 | 4 |
| Sabre 42 | 41.75' | $ 89 000 | 21 | 7 |
| Sabre 425 | 42.42' | $ 69 900 | 13 | 3 |
| Bavaria Yachts C46 | 47.57' | $ 622 974 | 11 | 0 |
| J Boats J/46 | 46' | $ 287 000 | 10 | 2 |
| Catalina 426 | 43.5' | $ 539 000 | 9 | 1 |
