Grampian Discovery 7.9 — Informatie, review, specificaties

Alex McGruer·1975 – 1977·Grampian Marine
Grampian Discovery 7.9 drawingTekening van de werf
Romptype
Monohull · vinkiel
Tuigage
Masttop-sloopgetuigd
LOA
26' · 7.92 m
Waterverpl.
5.100 lbs · 2.313 kg
Eerste jaar
1975

De Grampian Discovery 7.9 is een 26voets sloep met vinkiel, getekend door de Britse jachtarchitect Alex McGruer en geproduceerd door Grampian Marine als de gemoderniseerde opvolger van de Grampian 26. Gebouwd van 1975 tot 1977, kwam hij aan het einde van de onafhankelijke periode van het merk voordat de werf in curatorship ging. McGruers eigen ontwerpen voor Grampian — hij had de 26, 30 en 23 daarvoor al getekend — komen tot uiting in een conservatieve, doelgerichte kleine toerwedstrijdboot in plaats van een modeverschijnsel.

Maten

Afmetingen 01

Lengte over alles
26 ft
Deklengte
Waterlijnlengte
21,75 ft
Breedte
8,33 ft
Diepgang
3,75 ft
Maximale stahoogte
Doorvaarthoogte

Constructie en romp 02

Constructie
Polyester
Romptype
Monohull
Kieltype
Vinkiel
Roer
1× Aan spiegel gehangen
Ballast
2.300 lbs (Lood)
Waterverplaatsing
5.100 lbs
Watercapaciteit
Brandstofcapaciteit

Tuigage en zeilen 03

Tuigagetype
Masttop-sloopgetuigd
Voorlijk grootzeil
28 ft
Onderlijk grootzeil
10 ft
Hoogte voordriehoek
33,25 ft
Basis voordriehoek
11 ft
Voorstaglengte (geschat)
35,02 ft
Zeiloppervlak
318 sqft

Berekeningen 04

Zeiloppervlak-verplaatsingsverhouding
17,17
Ballast-verplaatsingsverhouding
45,1
Verplaatsing-lengteverhouding (D/L)
221,28
Comfortverhouding
20,32
Kapseiscoëfficiënt
1,94
Rompsnelheid
6,25 kn

Ontwerp en constructie

De Discovery 7.9 is een solide polyester monohull met 2.300 pond loden ballast bij een waterverplaatsing van 5.100 pond, een ballastverhouding van 45 procent die echte stabiliteit in een 26-voets anker legt. De breedte is bescheiden met 8,33 voet bij een waterlijnlengte van 21,75 voet, wat zorgt voor een lengte-breedteverhouding van 3,12 en een verplaatsing-lengteverhouding (D/L) van 221 die het ontwerp tot een gematigde racer rekent. Een vinkiel en een spiegelroer houden het onderwaterprofiel compact, en de beladen diepgang bedraagt ongeveer 3,74 tot 4,04 voet, afhankelijk van de belasting, waardoor de boot kan aanmeren in ondiepe jachthavens die dieper kielende boten niet kunnen bereiken. Het natte oppervlak bedraagt ongeveer 193 vierkante voet, en de immersieratio van 631 pond per inch laat zien hoe weinig ze vraagt van haar drijfvermogen wanneer bemanning en uitrusting aan boord komen. (1)

Tuigage en handling

Als toptuigage sloep voert de Discovery 7.9 318 vierkante voet zeil, wat een zeiloppervlak-verplaatsingsverhouding van 17,39 oplevert — genoeg om haar levendig te houden zonder dat er een wedstrijdcrew nodig is. Het standaard lopend want bestaat overal uit 3/8-inch lijn: de fok- en genuaschoten zijn 26 voet lang, de grootschoot 65 voet en de spinnakerschoten 57,2 voet; deze afmetingen weerspiegelen een eenvoudige, onderhoudsvriendelijke dekplanning in plaats van een overgedimensioneerd ontwerp. Haar theoretische rompsnelheid bedraagt 6,2 knopen, een getal dat te verwachten valt voor een waterverplaatsende romp van deze lengte, en de comfortverhouding van 20,2 beschrijft een boot met een korte romp die de zee meer zal voelen dan een langere toerzeiler, maar binnen normale grenzen blijft voor deze lengte.

Zeewaardigheid en cijfers

De kapseiscoëfficiënt bedraagt 1,94, een getal dat volgens de standaardformule alleen al de boot geschikt zou verklaren voor zeereizen naar zijn lengte. Dat getal, gecombineerd met de ballastverhouding van 45 procent en het profiel van de vinkiel, schetst een kleine boot met een serieuze stabiliteitsbasis in plaats van een plasracer. De gematigde waterverplaatsing en de 193 vierkante voet aan nat oppervlak betekenen dat ze noch een lichtgewicht is, noch een zware lastpost, en de diepgang van 631 pond per inch bevestigt dat haar trim onder normale belastingen langzaam verandert.

Het oordeel

De Grampian Discovery 7.9 is een nette, goed geballaste kleine sloop uit de laatste jaren van een Canadese werf die zijn vak verstaan. Het ontwerp van McGruer is qua cijfers zeer logisch — een ballastverhouding van 45 procent, een vinkiel en een bescheiden nat oppervlak zorgen voor een stabiele, handzame 26-voeter die zich gemakkelijk in ondiepe havens kan nestelen. Het korte productieperiode betekent dat er weinig overgebleven zijn, maar de boot zelf is een verstandige uiting van het toerzeiler-wedstrijdconcept uit het midden van de jaren 70.

Pluspunten

  • Hoge ballastverhouding van 45 procent voor deze lengte, met 2.300 lbs loden ballast
  • Voldoende geringe diepgang om jachthavens binnen te lopen waar dieper stekende boten niet kunnen komen
  • Kapseiscoëfficiënt van 1,94 en een gematigde DL-verhouding voor wedstrijden

Minpunten

  • Korte, onafhankelijke productieperiode (1975–1977) beperkt het aantal beschikbare rompen
  • Lengte-breedteverhouding van 3,12 en een comfortverhouding van 20,2 betekenen een levendige beweging in zeegang

Vergelijkbare zeilboten

12 vergelijkbare ontwerpen · vergelijkbare LOA, waterverplaatsing en tuigage