Poradnik kupującego J-Boats J/109
J/109 to 35-stopowy jacht żaglowy typu racer/cruiser z stoczni J Boats Tillotson Pearson, z liczbą niemal 400 zbudowanych egzemplarzy w latach 2001–2012 przed wycofaniem modelu z produkcji. Na rynku wtórnym przyciąga on żeglarzy, którzy szukają lekkiego, szybkiego kadłuba oferującego jednocześnie dwie wygodne kabiny. Rod Johnstone zaprojektował go jako slup ułamkowy na maszcie o wysokości 53,5 stopy, a standardowa wersja jachtu wyposażona jest w niepokrywający się rolowany żagiel przedni, kabestany samoknagujące oraz wysuwany bukszpryt do spinakera asymetrycznego – zestaw idealny dla pary lub małej załogi.
Układy wnętrza na rynku wtórnym
Każdy J/109 ma dwie kabiny, przy czym dziobowa koja V służy również jako miejsce do przechowywania podnoszonego bukszprytu, gdy spinaker nie jest używany. Standardowy kil ma zanurzenie 2,13 m (7 stóp), ale kupujący mogą napotkać modele o zmniejszonym zanurzeniu z kilem o głębokości 1,75 m (5,75 stopy) w niektórych egzemplarzach i powinni potwierdzić, który wariant znajduje się na jachcie. Pod pokładem fabryczny zbiornik paliwa o pojemności 70 litrów (18,5 galonów) znajduje się pod koją w kabinie rufowej, a zbiornik wody mieści 79 litrów (21 galonów) – oba to małe pojemności na długie rejsy – wraz z bankiem akumulatorów hotelowych o pojemności 80 Ah w systemie 12 V. Silnikiem pomocniczym we wszystkich egzemplarzach jest diesel Yanmar 3GM30 o mocy 27 KM z przekładnią Saildrive i składaną śrubą napędową.
Wyposażenie i powszechne ulepszenia
Większość jachtów na rynku wyposażona jest w spinaker asymetryczny, a często także Code Zero lub klasyczny spinaker dla zwiększenia zasięgu na kursach pełnych. Do żeglugi w małej załodze lub przybrzeżnej powszechnie montuje się plotery map, autopilota, AIS oraz tratwę ratunkową. Często spotyka się również ogrzewanie i sprayhood, a elektryczne kabestany są częstym ulepszeniem ułatwiającym obsługę żagli. Mniej powszechne, ale godne uwagi jako dodatki od właścicieli są: instalacja ciepłej wody, bimini oraz EPIRB. Kupujący porównujący Beneteau First 36.7 lub Dehler 36 SQ stwierdzi, że zbiorniki fabryczne w J/109 mają najmniejszą pojemność w całej grupie.
Co sprawdzić podczas inspekcji
Kadłub wykonany jest z kompozytu balsa i posiadający zewnętrzną powłokę winyloestrową, formowaną metodą infuzji żywicy SCRIMP w celu zapewnienia wytrzymałości, z grodziami z laminatu (GRP) sklejonymi z kadłubem i pokładem. Balast kilowy stanowi 3900 funtów ołowiu odlanego i przykręconego śrubami do głębokiego profilu dennego – należy sprawdzić połączenie kilu z profilem pod kątem jakichkolwiek rozwarstwień lub przecieków. Fabryczna pojemność zbiornika paliwa wynosi 18,5 galonów, a wody 21 galonów, z akumulatorem o pojemności 80 Ah – co jest wartością mniejszą niż chce mieć wiele osób na rejsach, dlatego należy zweryfikować ewentualne modernizacje tych systemów dokonane przez właścicieli. Należy również upewnić się, że wysuwany bukszpryt chowa się sprawnie w koję V, a system rolowania żagla przedniego działa bez oporów. (1)
Dostępność i wnioski dla kupującego
Jachty J/109 można zazwyczaj znaleźć w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Szwecji, Niemczech i Holandii. Dla kupującego wniosek jest prosty:
- Potwierdź wersję kilu (standardowy 7 stóp vs płytki 5,75 stopy)
- Sprawdź modernizację zbiorników paliwa, wody i akumulatorów, jeśli planujesz żeglugę oceaniczną
- Wypróbuj podnoszenie bukszprytu i roler przedniego żagla
- Podczas inspekcji sprawdź połączenie kilu z kadłubem oraz laminowane grodzie
- Przygotuj się na konieczność doposażenia jachtu w ogrzewanie, sprayhood lub kabestany elektryczne, jeśli nie są one już zamontowane
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla J-Boats J/109. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 13 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| maj 25 | 1 | 408 247 zł | — |
| lip 25 | 3 | 384 919 zł | -5.7% |
| paź 25 | 2 | 518 202 zł | +34.6% |
| gru 25 | 2 | 422 361 zł | -18.5% |
| sty 26 | 4 | 427 688 zł | +1.3% |
| mar 26 | 3 | 387 641 zł | -9.4% |
| kwi 26 | 15 | 518 202 zł | +33.7% |
| maj 26 | 3 | 447 128 zł | -13.7% |
| cze 26 | 3 | 524 889 zł | +17.4% |
| lip 26 | 4 | 440 472 zł | -16.1% |
| sie 26 | 1 | 524 889 zł | +19.2% |
| wrz 26 | 9 | 524 886 zł | -0.0% |
| paź 26 | 6 | 513 225 zł | -2.2% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia J-Boats J/109 — kraje: 5. Prowadzi Stany Zjednoczone z 29 ogłoszeniami (60.4%), dalej Wielka Brytania i Kanada.
Podział: Kraj
48 ogłoszeń · kraje: 5| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Stany Zjednoczone | 513 225 zł | 29 | 11 | 60.4% |
| Wielka Brytania | 427 514 zł | 14 | 2 | 29.2% |
| Kanada | 621 702 zł | 2 | 0 | 4.2% |
| Holandia | 434 790 zł | 2 | 1 | 4.2% |
| Francja | 430 420 zł | 1 | 0 | 2.1% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
11 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| J-Boats J/105 | 34.5' | $ 60 000 | 58 | 21 |
| J-Boats J/109Jesteś tutaj | — | $ 127 500 | 51 | 16 |
| J-Boats J/32 | 32.6' | $ 65 000 | 24 | 10 |
| J-Boats J/133 | 43' | $ 180 000 | 23 | 6 |
| J-Boats J/35 | 35.5' | $ 29 000 | 23 | 7 |
| Judel/Vrolijk J/30 | 29.83' | $ 14 500 | 21 | 1 |
| Kirie 1090 | 36.42' | $ 46 652 | 15 | 5 |
| J-Boats J/97 | 31.53' | $ 137 816 | 14 | 2 |
| Elan 36 | 36.09' | $ 58 734 | 10 | 4 |
| J Boats J/37 | 37.42' | $ 49 900 | 7 | 3 |
| J Boats J/130 | 42.7' | $ 122 000 | 4 | 2 |
