Poradnik kupującego Hunter 41 AC
Hunter 41 AC, budowany w latach 2004–2010 pod kierownictwem Glenna Hendersona w stoczni Hunter Marine, to 40-stopowy jacht żaglowy turystyczny, który regularnie pojawia się na rynku wtórnym zarówno w stanie armatorskim, jak i pocharterowym. Jest to konstrukcja z dwiema kabinami w kokpicie rufowym, o szerokości 13 stóp i 3 cali oraz z opcją wyboru między płytkim kilem płetwowym o zanurzeniu 5 stóp lub głębokim kilem płetwowym o zanurzeniu 6 stóp i 6 cali, o wyporności około 19 400 funtów. Dla potencjalnego nabywcy kluczowe jest dopasowanie układu wnętrza i historii modernizacji jachtu do sposobu jego użytkowania oraz do tego, które systemy są najważniejsze dla planowanej żeglugi.
Układy na rynku wtórnym
Wersje trzykabionowe są częstsze na rynku wtórnym, ale dostępne są obie; często pojawiają się egzemplarze pocharterowe. Standardowy układ oferuje kabinę dziobową i rufową, z których każda ma własną toaletę z prysznicem, salon z rozkładaną kanapą oraz kambuz z osobnym lodówką i zamrażarką. Jachty pocharterowe mogą wykazywać większy przebieg w przypadku standardowego elektrycznego windy kotwicznej, rolowanego grota i dwóch toalet, dlatego warto zweryfikować historię eksploatacji, a nie tylko wygląd.
Wyposażenie i typowe ulepszenia
Na rynku wtórnym Hunter 41 AC najczęściej posiada bimini, sprayhood, ploter map, autopilota, falownik, grot rolowany, żurawiki do pontonu oraz radar. Często spotykanymi ulepszeniami są klimatyzacja, panele słoneczne, kabestany elektryczne, ciepła woda, platforma kąpielowa, prysznic w kokpicie, akumulatory litowe, zamrażarka oraz AIS. Dla kupującego zestaw urządzeń zasilania i energii – falownik, panele słoneczne, akumulatory litowe – decyduje o tym, jak daleko można popłynąć bez dostępu do lądu; kabestany elektryczne i grot rolowany zmniejszają pracę załogi, ale zwiększają liczbę potencjalnych awarii. Rzadziej spotyka się konfiguracje do pływania w małej załodze, odsalarki oraz spinakery asymetryczne – są to zazwyczaj dopiski od właścicieli, a nie fabryczny wyposażenie.
Co sprawdzić podczas inspekcji
Stocznia Hunter zbudowała wnętrze jako konstrukcję jednociała (unibody), w której cała struktura jest wklejona w kadłub, a końcówki połączenia kadłuba z pokładem zostały odchylone na zewnątrz, co umożliwia łatwiejszy dostęp do mocniejszych łączeń wokół obwodu kadłuba. Należy sprawdzić, czy listwa dennikowa i jej stalowa wkładka ze stali nierdzewnej pozostają szczelne, ponieważ znajdująca się pod nimi końcówka stanowi główną barierę wodną. Zewnętrzna część kadłuba została wykończona żelkotem MaxGuard, zaprojektowanym tak, aby ograniczyć żółknięcie i pęknięcia, dlatego należy sprawdzić, czy nie ma rozległego wyblaknięcia lub pęknięć naprężeniowych wykraczających poza normy wiekowe. Standardowe automatyczne gaśnice i czujniki CO2 powinny być przetestowane, a panel Yanmar powinien nadal być dobrze widoczny z oparcia fotela w kokpicie, tam gdzie był zamontowany. (1)
Dostępność i co kupujący powinien wiedzieć
Jachty te pojawiają się w Stanach Zjednoczonych, Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Kanadzie, Włoszech i Australii. Przy zakupie używanego Hunter 41 AC należy zweryfikować zanurzenie kilu pod kątem swoich akwenów, sprawdzić system rolowania masztu (jeśli jest zamontowany) oraz priorytetowo ocenić stan połączenia kadłuba z pokładem po inspekcji oraz działanie systemów bezpieczeństwa.
- Potwierdź, czy zanurzenie płytkie czy głębokie odpowiada Twoim akwenom żeglugi
- Przeprowadź testy windy kotwicznej, systemów gaszenia pożaru i detektorów CO2
- Skontroluj uszczelnienie kołnierza kadłuba i listwy odbojowej
- Sprawdź pojemność ładowarki, paneli słonecznych i banku akumulatorów
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla Hunter 41 AC. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 17 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| mar 25 | 1 | 366 127 zł | — |
| maj 25 | 2 | 386 283 zł | +5.5% |
| cze 25 | 5 | 403 110 zł | +4.4% |
| lip 25 | 2 | 360 580 zł | -10.6% |
| sie 25 | 3 | 406 808 zł | +12.8% |
| wrz 25 | 11 | 438 243 zł | +7.7% |
| paź 25 | 4 | 367 976 zł | -16.0% |
| lis 25 | 1 | 517 386 zł | +40.6% |
| gru 25 | 6 | 358 546 zł | -30.7% |
| sty 26 | 4 | 392 939 zł | +9.6% |
| lut 26 | 4 | 480 588 zł | +22.3% |
| mar 26 | 1 | 240 386 zł | -50.0% |
| kwi 26 | 14 | 424 929 zł | +76.8% |
| maj 26 | 6 | 462 097 zł | +8.7% |
| cze 26 | 9 | 462 282 zł | +0.0% |
| lip 26 | 6 | 424 929 zł | -8.1% |
| sie 26 | 9 | 425 299 zł | +0.1% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia Hunter 41 AC — kraje: 5. Prowadzi Stany Zjednoczone z 57 ogłoszeniami (80.3%), dalej Brytyjskie Wyspy Dziewicze i Kanada.
Podział: Kraj
71 ogłoszeń · kraje: 5| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Stany Zjednoczone | 424 929 zł | 57 | 19 | 80.3% |
| Brytyjskie Wyspy Dziewicze | 347 636 zł | 6 | 0 | 8.5% |
| Kanada | 452 840 zł | 5 | 2 | 7.0% |
| Włochy | 441 807 zł | 2 | 0 | 2.8% |
| Australia | 517 895 zł | 1 | 0 | 1.4% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
11 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Beneteau Oceanis Oceanis 41.1 | 40.78' | $ 215 000 | 208 | 32 |
| Hunter Marine 410 | 43.42' | $ 89 900 | 118 | 21 |
| Beneteau Oceanis Oceanis 41 | 40.78' | $ 185 000 | 111 | 23 |
| Hunter 41 ACJesteś tutaj | — | $ 114 900 | 75 | 24 |
| Bavaria Yachts Cruiser 41 | 40.52' | $ 145 667 | 69 | 22 |
| Hunter 41 DS | 40.32' | $ 130 000 | 67 | 19 |
| Custom 41 | 42.08' | $ 103 132 | 53 | 14 |
| Jeanneau Sun Sun Odyssey 41 DS | 40.42' | $ 208 596 | 35 | 7 |
| Dehler 41 CR | 40.85' | $ 127 605 | 21 | 8 |
| Hunter 40-1 | 39.58' | $ 37 000 | 20 | 4 |
| Marlow-Hunter 40 | 41.25' | $ 186 000 | 13 | 7 |
