Poradnik kupującego Dufour 54
Poszukiwanie na rynku wtórnym jachtu Dufour 54 oznacza porównanie nowoczesnego flagowca z La Rochelle z realiami dużej jednostki turystycznej, której produkcja rozpoczęła się w 2025 roku. Układy trzykabinowe są częstsze na rynku wtórnym, choć pojawiają się również wersje czterokabinowe i sześcikabinowe, a jachty pocharterowe są powszechne. Wiedza o tym, które układy i ulepszenia mają znaczenie – oraz co należy skontrolować – pozwoli podjąć trafniejszą decyzję zakupową.
Układy na rynku wtórnym
Najpopularniejszy układ trzykabinowy dla armatora łączy apartament dziobowy z dwiema kabinami dwuosobowymi na rufie, każda z własną toaletą. Luca Ardizio zaprojektował dla tych wersji dwa różne rozwiązania kabiny dziobowej. W wersji „master cabin” na dziobie znajduje się koja półwyspowa z osobną toaletą i prysznicem, a także toaletką i pojemnym schowkiem. Z kolei w wersji „master suite” koję poprzeczną na prawej burcie zastępuje się wnętrzem wyposażonym w prywatną łazienkę przesuniętą na samą dziobówkę oraz dodatkową przestrzeń przeznaczoną na garderobę lub gabinet. Jachty pocharterowe częściej prezentują bardziej pojemne układy cztero- do sześcio-kabinowe, rezygnując z prywatności apartamentu armatora na rzecz większej liczby miejsc dla gości. W mesie znajduje się rozkładana jadalnia, a platforma rufowa składa się w kierunku dołu, tworząc zewnętrzny kambuz, dzięki czemu nawet te najprostsze układy czarterowe zachowują funkcjonalne przestrzenie towarzyskie.
Wyposażenie i typowe ulepszenia
Systemy napędowe i energetyczne to elementy najbardziej wymagające weryfikacji. Często montuje się tu ploter map, falownik oraz fok samozwrotny, natomiast autopilot pojawia się stosunkowo rzadko; ster strumieniowy dziobowy i platforma kąpielowa są mniej powszechne i zazwyczaj dodawane przez właścicieli. Sztywny dach – tam, gdzie jest zamontowany – może podtrzymać panele słoneczne o mocy do 1300 W, a stocznia oferowała opcjonalny hybrydowy układ napędowy, dlatego warto sprawdzić, czy dany egzemplarz posiada którykolwiek z tych elementów. W testowanym pakiecie Ocean dwa dodatkowe kabestany podniosły ich liczbę do sześciu, przy czym zastosowano genuę zamiast foka samozwrotnego, co stanowi znaczącą różnicę w prowadzeniu w porównaniu do standardowego takielunku. Dla żeglarzy nastawionych na regaty istniał opcjonalny pakiet Performance.
Co sprawdzić podczas inspekcji
Jedynym problemem ergonomicznym jest nisko osadzony, ukośny takielunek, który sprawia, że poruszanie się do przodu od śródokręcia jest nieco niewygodne na szerokich półpokładach. Inspekcja powinna potwierdzić stan końcówek podwięzi wantowych i szczelność przejść pokładowych w tym obszarze, ponieważ olinowanie biegnie blisko przejść. W pozostałej części należy zweryfikować stan uszczelek okien typu hardtop oraz siedemnastu bulajów ze względu na dużą liczbę szklanych elementów, a także upewnić się, że instalacja silnika Yanmar 4JH110 (lub standardowego 80 KM) odpowiada specyfikacji czterocylindrowego silnika o pojemności 2,0 litra. (1)
Dostępność i wnioski dla kupującego
Jachty te pojawiają się zazwyczaj w Stanach Zjednoczonych, Francji, na Portoryko, w Danii, Wielkiej Brytanii i Portugalii. Dla kupującego lista kontrolna jest krótka: należy potwierdzić, czy układ z trzema kabinami i apartamentem armatora, czy też wersja czarterowa odpowiadają planom; zweryfikować obecność sztywnego dachu solarnego lub napędu hybrydowego; sprawdzić niskie podwięzi wantowe takielunku ukośnego; oraz zweryfikować model silnika pod kątem bazowej specyfikacji Yanmar o mocy 110 KM.
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla Dufour 54. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 5 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| sie 25 | 8 | 4 145 184 zł | — |
| paź 25 | 3 | 4 144 104 zł | -0.0% |
| sty 26 | 1 | 1 973 472 zł | -52.4% |
| kwi 26 | 8 | 2 799 497 zł | +41.9% |
| maj 26 | 1 | 4 144 104 zł | +48.0% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia Dufour 54 — kraje: 8. Prowadzi Stany Zjednoczone z 8 ogłoszeniami (44.4%), dalej Dania i Francja.
Podział: Kraj
18 ogłoszeń · kraje: 8| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Stany Zjednoczone | 4 145 184 zł | 8 | 0 | 44.4% |
| Dania | 2 690 537 zł | 2 | 0 | 11.1% |
| Francja | 2 812 832 zł | 2 | 0 | 11.1% |
| Portoryko | 4 144 104 zł | 2 | 0 | 11.1% |
| Cypr | 2 687 890 zł | 1 | 0 | 5.6% |
| Wielka Brytania | 2 929 509 zł | 1 | 0 | 5.6% |
| Włochy | 1 973 472 zł | 1 | 0 | 5.6% |
| Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych | 4 145 184 zł | 1 | 0 | 5.6% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
11 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Jeanneau Sun Sun Odyssey 54 DS | 54.92' | $ 246 193 | 128 | 30 |
| Jeanneau Yachts 54 | 53.02' | $ 464 790 | 91 | 20 |
| Beneteau Oceanis Yacht 54 | 56.17' | $ 806 552 | 66 | 7 |
| Beneteau Oceanis Oceanis 54 | 54.75' | $ 250 000 | 65 | 21 |
| Dufour 56 | 56' | $ 464 790 | 61 | 6 |
| Hylas 54 | 54.08' | $ 495 000 | 38 | 16 |
| Moody 54 DS | 56.33' | $ 931 718 | 34 | 2 |
| Dufour 54Jesteś tutaj | — | $ 1 113 000 | 21 | 0 |
| Swan 54 | 54.07' | $ 1 450 000 | 12 | 2 |
| Dufour Catamaran 48 | 46.59' | $ 675 000 | 9 | 1 |
| Dufour 61 | 63.06' | $ 1 044 092 | 4 | 2 |
