Poradnik kupującego Hunter 340
Poszukiwanie na rynku wtórnym jachtu Hunter 340 oznacza oglądanie 33-stopowego (9,7 m) jachtu turystycznego do żeglugi przybrzeżnej, który stocznia Hunter Marine budowała w Stanach Zjednoczonych w latach 1997–2002. Projektantami byli członkowie zespołu Hunter Design Team, którzy opracowali ten jacht wokół ułamkowego takielunku B&R oraz pojemnego wnętrza z dużą ilością przestrzeni w części dziobowej. Jachty te krążyły szeroko zarówno w rękach prywatnych, jak i pocharterowych, dlatego kupujący powinien spodziewać się różnorodności w zakresie poziomu utrzymania i doposażenia, a nie jednolitych specyfikacji.
Układy na rynku wtórnym
Wersje trzykabionowe są najczęstszym układem spotykanym na rynku wtórnym, choć oba typy występują. Często można zobaczyć egzemplarze pocharterowe, które zazwyczaj mają już za sobą większą liczbę przebiegów i bardziej zużyte elementy wykończenia niż jachty prywatne. W obu przypadkach jacht oferuje miejsca do spania dla siedmiu osób dzięki dwóm prywatnym kabinom oraz rozkładanej jadalni, salonowi o wysokości wnętrza wynoszącej 1,93 m (6 stóp 4 cale) oraz toaletie wyposażonej w dużą prysznicową kabinę.
Wyposażenie i typowe ulepszenia
Na rynku wtórnym często spotyka się bimini, platformę kąpielową oraz autopilot, natomiast niezwykle częste są szprycbuda, ploter map, prysznic w kokpicie, klimatyzacja i ciepła woda. Mniej powszechne, ale warte uwagi jako ulepszenia dokonywane przez właścicieli, to ogrzewanie, grot rolowany, panele słoneczne i falownik. Dla kupującego kluczowe obszary wymagają uwagi są nieliczne: elementy związane z napędem i klimatem, takie jak klimatyzacja i falownik, mają duże znaczenie dla komfortu życia na pokładzie, ale korzystają z opisywanego „najprostszego” systemu elektrycznego z pojedynczym gniazdem zasilania z lądu o prądzie 30 A, więc bez przebudowy instalacji pojemność jest ograniczona; elementy z tkanin i obsługi żagli, takie jak szprycbuda i grot rolowany, poprawiają komfort przy małej załodze; oraz sprzęt nawigacyjny, np. ploter map, który należy sprawdzić pod kątem wieku. Standardowym silnikiem pomocniczym jest diesl Yanmar 3GM o mocy 27 KM z zbiornikiem paliwa o pojemności 30 galonów.
Co sprawdzić
Maszt stawiany na pokładzie stanowi realne zagrożenie kompresją przy gniazdku masztu oraz delaminacją pokładu z powodu wnikania wody, dlatego należy dokładnie zbadać przejście masztu przez pokład i otaczający go obszar. Niektórzy właściciele zgłaszają cienkie pęknięcia linijne na dnie kadłuba w pobliżu kilu przykręconego śrubami, a szary antypoślizgowy lakier pokładu znany jest z tego, że się zużywa i łuszczy. Platforma kąpielowa jest mocowana do zęzy jedynie za pomocą gumowych zatyczek, co może prowadzić do przecieków w trudnych warunkach morskich, więc należy sprawdzić te zatyczki i poszukać jakichkolwiek śladów wcześniejszych przecieków. Należy również zweryfikować liczbę wyłączników w tablicy rozdzielczej oraz układ zasilania z lądu, ponieważ oryginalny system był bardzo skromny. (1)
Dostępność i co kupujący powinien wiedzieć
Jachty te można zazwyczaj znaleźć w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoszech i Australii. Krótka lista kontrolna dla potencjalnego nabywcy brzmi: zweryfikuj stan pokładu w rejonie gniazda masztu, sprawdź uszkodzenia kadłuba wokół śrub kilowych, przetestuj zameki platformy kąpielowej i suchość zęzy oraz ocenić instalację elektryczną, zanim zdecydujesz się na dopłatę za ulepszenia komfortowe.
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla Hunter 340. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 19 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| lut 25 | 3 | 156 722 zł | — |
| maj 25 | 6 | 172 394 zł | +10.0% |
| cze 25 | 7 | 175 920 zł | +2.0% |
| lip 25 | 4 | 156 518 zł | -11.0% |
| sie 25 | 5 | 156 702 zł | +0.1% |
| wrz 25 | 6 | 188 066 zł | +20.0% |
| paź 25 | 2 | 259 571 zł | +38.0% |
| lis 25 | 4 | 160 444 zł | -38.2% |
| gru 25 | 2 | 234 444 zł | +46.1% |
| sty 26 | 8 | 170 435 zł | -27.3% |
| lut 26 | 2 | 200 490 zł | +17.6% |
| mar 26 | 10 | 157 733 zł | -21.3% |
| kwi 26 | 17 | 175 920 zł | +11.5% |
| maj 26 | 13 | 156 330 zł | -11.1% |
| cze 26 | 12 | 181 014 zł | +15.8% |
| lip 26 | 9 | 166 517 zł | -8.0% |
| sie 26 | 5 | 184 148 zł | +10.6% |
| wrz 26 | 7 | 153 783 zł | -16.5% |
| paź 26 | 3 | 211 571 zł | +37.6% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia Hunter 340 — kraje: 7. Prowadzi Stany Zjednoczone z 73 ogłoszeniami (81.1%), dalej Kanada i Hiszpania.
Podział: Kraj
90 ogłoszeń · kraje: 7| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Stany Zjednoczone | 170 435 zł | 73 | 15 | 81.1% |
| Kanada | 197 489 zł | 8 | 1 | 8.9% |
| Hiszpania | 283 675 zł | 3 | 3 | 3.3% |
| Wielka Brytania | 192 190 zł | 2 | 0 | 2.2% |
| Holandia | 235 669 zł | 2 | 0 | 2.2% |
| Australia | 204 588 zł | 1 | 0 | 1.1% |
| Włochy | 274 947 zł | 1 | 0 | 1.1% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
11 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Hunter Marine 36 | 35.92' | $ 78 500 | 111 | 33 |
| Hunter 33 | 32.67' | $ 59 900 | 98 | 23 |
| Marlow-Hunter 340Jesteś tutaj | — | $ 43 500 | 93 | 19 |
| Beneteau Oceanis 34 | 33.92' | $ 96 021 | 74 | 27 |
| Hunter 34 | 34.42' | $ 23 500 | 47 | 8 |
| Hunter Marine 310 | 30.83' | $ 33 750 | 28 | 7 |
| Hallberg-Rassy 340 | 35.93' | $ 534 000 | 17 | 8 |
| Elan 340 | 32.78' | $ 77 302 | 13 | 7 |
| Marlow-Hunter 33 | 33.5' | $ 79 900 | 12 | 0 |
| Marlow-Hunter 40 | 41.25' | $ 177 950 | 10 | 3 |
| Marlow-Hunter 37 | 39.08' | $ 180 000 | 10 | 7 |
