Poradnik kupującego Beneteau Oceanis 40.1
Poszukiwanie na rynku wtórnym jachtu Beneteau Oceanis 40.1 oznacza wybór konstrukcji, która zastąpiła Oceanis 41.1 i była budowana od 2020 roku we Francji. W tym modelu powszechne są egzemplarze pocharterowe, a układ trzykabionowy jest najpopularniejszą wersją prywatną. Długość kadłuba wynosząca 11,99 metra pozwala mu przemknąć pod progiem 12 metrów, co ma kluczowe znaczenie w śródziemnomorskich marinach, gdzie opłaty za miejsce postojowe rosną w miarę długości jednostki. Większość używanych jachtów będzie posiadać standardowy fok rolowany w maszcie oraz samozwrotny fok, jednak wersja performance First Line z wyższym masztem i głębszym kilem istnieje dla tych, którzy tego oczekują.
Układy na rynku wtórnym
Model 40.1 był sprzedawany w układach z dwiema, trzema lub czterema kabinami. Standardowa od momentu zakupu wersja dwukabinowa z jedną toaletą posiadała pod kokpitem lewym wolną przestrzeń gospodarczą; wersja trzykabinowa dodaje osobną kabinę dziobową z koją na osi symetrii kadłuba. Wersje czterokabinowe mają koje piętrowe w części dziobowej oraz podwójne łóżka w dwóch kabinach rufowych. Wysokość w kabinie przekracza 6 stóp i 1 cal (ok. 185 cm), a długość salonu wynosi ponad 12 stóp (ok. 3,7 m), dzięki czemu nawet układy z większą liczbą miejsc do spania wydają się przestronne. Nabywcy powinni pamiętać, że kanały przejściowe dla alternatywnych układów pozostają widoczne w podsufitce, niezależnie od tego, jaką konfigurację posiada dany kadłub.
Wyposażenie i typowe ulepszenia
Na rynku wtórnym powszechnie spotyka się z wyposażeniem w plotery map, bimini, platformę kąpielową, autopilot, kabestany elektryczne, ster strumieniowy dziobowy oraz grot rolowany. Często spotykane ulepszenia obejmują klimatyzację, falownik i fok samozwrotny. Z punktu widzenia kupującego kluczowe są obszary związane z napędem i energią – bank akumulatorów hotelowych i falownik, przy czym systemy zależne od zasilania z lądu występują głównie na jachtach pocharterowych – oraz żaglami i ich obsługą, gdzie bimini i grot rolowany w połączeniu z kabestanami elektrycznymi wskazują na jacht przeznaczony do łatwej żeglugi jednoosobowej lub w małej załodze. Wyposażenie nawigacyjne zazwyczaj obejmuje ploter map i autopilot; ster strumieniowy dziobowy jest powszechnym wyborem ze względu na wysoką wolną burtę i warunki panujące w ciasnych marinach. Mniej częstymi ulepszeniami dokonywanymi przez właścicieli są montaż Code Zero lub asymetrycznego grotmasztu na opcjonalnym bukszprycie do żeglugi baksztagiem przy słabym wietrze.
Co sprawdzić podczas inspekcji
Półpokład nie oferuje dobrych punktów do podparcia rąk, co jest typową cechą konstrukcji z płaskim pokładem, dlatego należy sprawdzić stan przeciwpoślizgowych nakładek i osprzętu w miejscach, gdzie załoga musi poruszać się bez zabezpieczonych handrelingów. Przestrzeń warsztatowa pod siedzeniem lewego kokpitu oferuje miejsce na przechowywanie, ale dostęp mógłby być lepszy, a panel dostępu do dławicy wału w części rufowej nie jest łatwy do otwarcia; warto wcześnie poprosić inspektora o potwierdzenie stanu wału i dławicy. Na prawej halsie kambuz nie ma punktów oparcia dla ciała, więc należy skontrolować kolumny i kratownicę balastową pod kątem uszkodzeń od nieostrożnie stojących osób. Widoczne plastikowe okucia pod przednimi półkami oraz kanalizacja w podsufitce są elementami oryginalnej konstrukcji, a nie oznaką wad. (1)
Dostępność i wnioski dla kupującego
Jachty te pojawiają się w Stanach Zjednoczonych, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Niemczech i Australii. Dla kupującego lista kontrolna jest krótka: należy potwierdzić układ wnętrza (wersja trzykabina armatorska kontra czterokabina z czasów czarteru), zweryfikować z rzeczoznawcą dostęp do dławicy i wału przez rufę, sprawdzić podparcie kambuza oraz zużycie pokładu dziobowego oraz zdecydować, czy standardowe rolowanie w maszcie, czy też takielunek First Line lepiej pasuje do akwenów, na których będziesz żeglować. Dobrze utrzymany 40.1 nagradza pragmatycznego żeglarza przestrzenią, łatwością obsługi oraz konstrukcją, która wspiera późniejsze instalacje elektryczne i dodatkowe wyposażenie.
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla Beneteau Oceanis 40.1. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 20 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| sty 25 | 2 | 1 294 001 zł | — |
| lut 25 | 1 | 1 354 681 zł | +4.7% |
| maj 25 | 3 | 1 659 096 zł | +22.5% |
| cze 25 | 4 | 1 463 518 zł | -11.8% |
| lip 25 | 5 | 1 557 599 zł | +6.4% |
| sie 25 | 5 | 1 433 338 zł | -8.0% |
| wrz 25 | 13 | 1 131 812 zł | -21.0% |
| paź 25 | 16 | 1 522 074 zł | +34.5% |
| lis 25 | 8 | 1 302 242 zł | -14.4% |
| gru 25 | 2 | 1 337 661 zł | +2.7% |
| sty 26 | 22 | 1 512 510 zł | +13.1% |
| lut 26 | 5 | 1 158 034 zł | -23.4% |
| mar 26 | 4 | 1 368 306 zł | +18.2% |
| kwi 26 | 33 | 1 307 758 zł | -4.4% |
| maj 26 | 21 | 1 114 335 zł | -14.8% |
| cze 26 | 9 | 1 035 674 zł | -7.1% |
| lip 26 | 4 | 815 417 zł | -21.3% |
| sie 26 | 7 | 1 502 946 zł | +84.3% |
| wrz 26 | 12 | 1 212 659 zł | -19.3% |
| paź 26 | 13 | 1 440 486 zł | +18.8% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia Beneteau Oceanis 40.1 — kraje: 18. Prowadzi Stany Zjednoczone z 67 ogłoszeniami (44.4%), dalej Chorwacja i Hiszpania.
Podział: Kraj
151 ogłoszeń · kraje: 18| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Stany Zjednoczone | 1 522 074 zł | 67 | 17 | 44.4% |
| Chorwacja | 1 035 675 zł | 22 | 0 | 14.6% |
| Hiszpania | 1 079 328 zł | 12 | 2 | 7.9% |
| Grecja | 1 048 785 zł | 12 | 1 | 7.9% |
| Niemcy | 1 158 033 zł | 11 | 3 | 7.3% |
| Australia | 1 640 202 zł | 6 | 0 | 4.0% |
| Francja | 1 069 543 zł | 4 | 3 | 2.6% |
| Irlandia | 1 381 992 zł | 3 | 0 | 2.0% |
| Wielka Brytania | 1 495 986 zł | 2 | 0 | 1.3% |
| Węgry | 1 000 715 zł | 2 | 0 | 1.3% |
| Szwecja | 1 261 983 zł | 2 | 0 | 1.3% |
| Turcja | 852 138 zł | 2 | 2 | 1.3% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
11 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Beneteau Oceanis Oceanis 46.1 | 47.9' | $ 358 198 | 334 | 71 |
| Sun Sun Odyssey 410 | 42.49' | $ 276 484 | 221 | 76 |
| Beneteau Oceanis Oceanis 40.1Jesteś tutaj | — | $ 341 407 | 153 | 32 |
| Performance Sun Odyssey 409 | 40.49' | $ 155 592 | 112 | 22 |
| Beneteau Oceanis Oceanis 41 | 40.78' | $ 184 288 | 106 | 29 |
| Dufour 41 | 41' | $ 393 389 | 56 | 7 |
| Custom 41 | 42.08' | $ 99 064 | 51 | 19 |
| Hunter 40-1 | 39.58' | $ 34 999 | 25 | 9 |
| Dufour 410 Grand Large | 40.68' | $ 179 099 | 23 | 4 |
| Elan Impression 40.1 | 39.33' | $ 187 438 | 12 | 3 |
| Hanse 401 | 39.3' | $ 88 430 | 7 | 2 |