Poradnik kupującego Beneteau First 36.7
Beneteau First 36.7 to jacht typu racer-cruiser zaprojektowany przez Farr Yacht Design, budowany w dużych seriach. Na rynku wtórnym prezentuje się jako prawdziwy, wszechstronny 35-stopowy jacht z konfigurowalnym kokpitem i pełnowymiarowym wnętrzem turystycznym. Często można spotkać egzemplarze pocharterowe, a ten model nagradza kupującego, który wie, jakie warianty i ulepszenia są kluczowe przed podjęciem decyzji.
Układy na rynku wtórnym
Wersje z trzema kabinami są częściej spotykane na rynku wtórnym, ale dostępne są obie. Standardowy układ oferuje dwie lustrzane do siebie kabiny rufowe z dużymi podwójnymi kojami, szafami i drzwiami zapewniającymi prywatność, oraz koję V w części dziobowej, która nadaje się bardziej dla dzieci niż dla dwóch przeciętnych dorosłych. Demontowalny stół jadalny pozwala zwolnić mesę przed regatą, natomiast przestronne stanowisko nawigacyjne na prawej burcie i odpowiednio duża toaleta na dziobie stanowią mocną pozycję w przypadku rejsów turystycznych. Jachty pocharterowe będą zazwyczaj wykazywać większe zużycie w tych przedziałach oraz na łatwo demontowanych skrzyniach kokpitowych na rufie, które tworzą kokpit regatowy w kształcie litery T. (1)
Wyposażenie i typowe ulepszenia
Powszechnie montuje się spinakery, autopiloty i plotery map, a na wielu jachtach znajduje się również spinaker asymetryczny oraz ciepła woda. Mniej powszechne, ale spotykane jako ulepszenia właścicielskie, to osłony rufowe (dodger), AIS, tratwy ratunkowe, akumulatory litowe, prysznice w kokpicie, bimini oraz radar. Dla kupującego kluczowe obszary to obsługa żagli i nawigacja: ploter map i autopilot są niemal standardem, natomiast sprzęt do spinakera – zarówno na konstrukcjach symetrycznych, jak i asymetrycznych – świadczy o zamiarach regatowych i wymaga inspekcji masztu spinakerowego oraz okuć pokładowych. Inną istotną kategorią jest napęd i energia, gdzie niektóre jachty przeszły na akumulatory litowe, co jest wartościowym ulepszeniem, jeśli jest ono udokumentowane.
Co sprawdzić
Tekowe relingi na sztorcie są typowym elementem z tamtego okresu i należy je skontrolować pod kątem stanu połączenia z kadłubem oraz zgnilizny wzdłuż linii klejenia, ponieważ są to elementy konstrukcyjne wystawione na obciążenia i użytkowanie przez załogę. Łatwo demontowalne szafki na koła sterowe w kokpicie rufowym powinny działać płynnie i nie wykazywać pęknięć na burtach w miejscu montażu. Przekładnia Saildrive Volvo wymaga dokładnego przyjrzenia się stanowi membrany i uszczelki wału, natomiast wnętrze z mahoniu afrykańskiego lakierowanego na wiśnię należy skontrolować pod kątem uszkodzeń lakieru lub zacieków wody wokół toalety dziobowej oraz konsoli kambuzowych. (1)
Dostępność i rekomendacje kupującego
Jachty te pojawiają się w Stanach Zjednoczonych, Francji, Kanadzie, Portugalii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Dla potencjalnego nabywcy lista zakupów wygląda następująco: należy potwierdzić wersję z kilem o określonym zanurzeniu; zweryfikować mechanizm demontażu bakisty w kokpicie oraz stan tekowego relingu; sprawdzić historię serwisową przekładni Saildrive; oraz zdecydować, czy standardowy układ trzykabinowy wersji armatorskiej, czy też inna konfiguracja lepiej pasuje do planów. Dobrym, bezproblemowym wyborem jest jacht w czystej wersji armatorskiej wyposażony w popularny ploter map, autopilota i spinakerbom.
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla Beneteau First 36.7. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 22 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| sty 25 | 1 | 249 075 zł | — |
| lut 25 | 1 | 331 819 zł | +33.2% |
| mar 25 | 2 | 269 359 zł | -18.8% |
| kwi 25 | 1 | 191 284 zł | -29.0% |
| maj 25 | 4 | 320 108 zł | +67.3% |
| cze 25 | 2 | 353 095 zł | +10.3% |
| lip 25 | 1 | 195 188 zł | -44.7% |
| sie 25 | 3 | 257 258 zł | +31.8% |
| wrz 25 | 6 | 301 510 zł | +17.2% |
| paź 25 | 4 | 263 847 zł | -12.5% |
| lis 25 | 4 | 292 579 zł | +10.9% |
| gru 25 | 8 | 285 290 zł | -2.5% |
| sty 26 | 11 | 294 523 zł | +3.2% |
| lut 26 | 9 | 308 397 zł | +4.7% |
| mar 26 | 5 | 279 119 zł | -9.5% |
| kwi 26 | 15 | 257 648 zł | -7.7% |
| maj 26 | 14 | 276 191 zł | +7.2% |
| cze 26 | 4 | 286 106 zł | +3.6% |
| lip 26 | 4 | 276 480 zł | -3.4% |
| sie 26 | 2 | 276 444 zł | -0.0% |
| wrz 26 | 2 | 292 266 zł | +5.7% |
| paź 26 | 4 | 272 873 zł | -6.6% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia Beneteau First 36.7 — kraje: 10. Prowadzi Stany Zjednoczone z 49 ogłoszeniami (59.0%), dalej Francja i Kanada.
Podział: Kraj
83 ogłoszeń · kraje: 10| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Stany Zjednoczone | 279 119 zł | 49 | 4 | 59.0% |
| Francja | 246 276 zł | 11 | 1 | 13.3% |
| Kanada | 241 568 zł | 7 | 0 | 8.4% |
| Portugalia | 292 773 zł | 4 | 0 | 4.8% |
| Finlandia | 283 596 zł | 3 | 2 | 3.6% |
| Irlandia | 283 815 zł | 3 | 1 | 3.6% |
| Hiszpania | 281 800 zł | 2 | 1 | 2.4% |
| Holandia | 302 495 zł | 2 | 1 | 2.4% |
| Australia | 340 625 zł | 1 | 0 | 1.2% |
| Niemcy | 336 033 zł | 1 | 0 | 1.2% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
10 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Beneteau First 36.7Jesteś tutaj | — | $ 72 500 | 84 | 11 |
| Beneteau First 40.7 | 39.25' | $ 89 245 | 70 | 23 |
| Franchi First 31.7 | 31.53' | $ 50 372 | 65 | 18 |
| Beneteau First 33.7 | 32.74' | $ 43 720 | 34 | 3 |
| Beneteau First 36 | 39.33' | $ 370 955 | 29 | 5 |
| Jeanneau Sun Sun Fast 36 | 37.11' | $ 91 788 | 17 | 6 |
| Dehler 37 CR | 36.74' | $ 62 930 | 13 | 5 |
| Dehler 36 | 35.92' | $ 88 902 | 12 | 4 |
| Beneteau First 36 S7 | 35.75' | $ 55 044 | 12 | 2 |
| Elan 36 | 36.09' | $ 58 439 | 10 | 4 |
