Poradnik kupującego Beneteau First 25 S
Beneteau First 25 S na rynku wtórnym to jacht żaglowy turystyczno-regatowy typu cruiser-racer, przystosowany do transportu na przyczepie, który ożywia starszą markę Beneteau, oferując lżejszy, szerszy i lepiej żeglujący kadłub niż jego poprzednik. Budowany przez stocznię Beneteau od 2008 roku, łączy wolnostojący maszt i uporządkowaną kabinę z poziomem komfortu, który pozwala parze lub małej załodze żeglować turystycznie i uczestniczyć w regatach klubowych z tego samego pokładu. Kupujący znajdą wersje ze stałym i podnoszonym kilem, każda z silnikiem wysokoprężnym Yanmar o mocy 14 KM, oraz zaskakująco dużo elementów do samodzielnego wykończenia wnętrza jak na 25-stopową jednostkę.
Układy wnętrza na rynku wtórnym
W składzie floty wtórnej dominują dwie konfiguracje kilu. Standardowy stały kil ma zanurzenie 4 stopy i 9 cali (ok. 1,49 m), podczas gdy opcjonalny kil obrotowy po opuszczeniu osiąga głębokość 6 stóp i 1 cala (ok. 1,85 m) i chowa się do skrzyni mieczowej w celu uzyskania małego zanurzenia – co jest idealne do kotwiczenia na płytkich wodach. W obu przypadkach długość jachtu wynosi 25 stóp i 11 cali (ok. 7,90 m), szerokość 9 stóp (ok. 2,74 m), a wyporność 4739 funtów (ok. 2150 kg). Kadłub ma głęboki sekcję dziobową w kształcie litery V oraz płaskie sekcje rufowe. Pod pokładem maszt przechodzi przez przednią grodź, co otwiera przestrzeń salonu. Dwa kanapy flankują stół z klapami, a kanapa na prawej burcie można przekształcić w podwójną koję; koja V w części dziobowej to apartament armatora, do którego wchodzi się za pomocą przesuwnych drzwi obok zlewu i toalety morskiej. Kompletny kambuz na lewej burcie z zlewem na pompy ręcznej, lodówką górnozasilaną i opcjonalnym kuchenką na kardanie, wraz z dedykowanym, skierowanym ku rufie stanowiskiem nawigacyjnym, sprawiają, że układ ten pozwala na wygodne noclegi podczas przybrzeżnych rejsów. (1)
Wyposażenie i częste ulepszenia
Popularną elektroniką montowaną na rynku wtórnym są plotery map i autopiloty, zazwyczaj w pakietach opcji Raymarine lub Tacktick, wraz z Code Zero, który Beneteau wprowadziło w 2016 roku. Asymetryczny spinaker i klasyczny spinaker są powszechnie montowane dla poprawy osiągów w baksztagu i półwietrze, a konfiguracja do pływania w małej załodze pojawia się raczej jako rzadsze ulepszenie właścicielskie niż standardowe wyposażenie. Dla kupującego najważniejszymi obszarami są nawigacja – ploter map i autopilot zmniejszają pracę w pojedynkę – oraz obsługa żagli, gdzie opcje spinakera i Code Zero zwiększają zasięg przy słabym wietrze, ale wymagają sprawdzenia dodatkowego osprzętu pokładowego. Wolnostojący maszt i kabestany na dachu kabiny obsługujące fały i szoty genui sprawiają, że kokpit pozostaje czysty nawet bez koła sterowego, więc większość ulepszeń skupia się na żaglach i instrumentach, a nie na układzie sterowania.
Co sprawdzić
Mechanizm podnoszenia kilu jest obsługiwany za pomocą krętła ręcznego i windy, a sam kil chowa się w skrzyni mieczowej, dlatego należy sprawdzić stan tej skrzyni pod kątem zużycia, przecieków wody oraz płynności pracy krętła i windy. Wolnostojący maszt ma wysokość 41 stóp i niesie duży grot z płaskim topem bez achtersztagu, więc należy skontrolować przejście masztu przez pokład oraz korzeń pojedynczego salingu odchylonego do tyłu pod kątem kompresji lub pęknięć. Głębokie sekcje kadłuba w części dziobowej o kształcie V i płaskie w części rufowej powinny zostać sprawdzone pod kątem stanu żelkotu i laminatu zgodnie z wiekiem jachtu, a mocowanie wózka szotów rufowych na pawęży należy zbadać pod kątem naprężeń w miejscu styku z szeroką pawężą. Silnik Yanmar o mocy 14 KM z prostą linią wału i wydechem podwodnym wymaga sprawdzenia osiowości wału oraz przepustów wydechowych przez kadłub. (1)
Dostępność i co kupujący powinien wiedzieć
Jachty te pojawiają się zazwyczaj w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji. Dla potencjalnego nabywcy lista kontrolna jest krótka i skupia się na specyficznych elementach: należy potwierdzić typ kilu i skontrolować skrzynię kilu obrotowego oraz krążek, jeśli są montowane; zweryfikować stan wolnostojącego masztu przy dźwigniach i gniazda salingów; upewnić się, że system elektroniki Raymarine lub Tacktick oraz kod zerowy są obecne, jak oczekiwano; oraz sprawdzić przyczepę, jeśli sprzedaż ją obejmuje, biorąc pod uwagę, że jacht jest wyciągany z wody na własnej przyczepie. Egzemplarz ze stałym kilem nadaje się do głębszych miejsc postojowych, natomiast wersja z kilem podnoszonym rozszerza akwen żeglugi, ale wymaga konserwacji mechanizmu.
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla Beneteau First 25 S. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 9 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| maj 25 | 2 | 147 828 zł | — |
| cze 25 | 1 | 184 979 zł | +25.1% |
| lip 25 | 1 | 193 830 zł | +4.8% |
| wrz 25 | 1 | 184 979 zł | -4.6% |
| paź 25 | 1 | 193 830 zł | +4.8% |
| gru 25 | 2 | 170 215 zł | -12.2% |
| sty 26 | 2 | 148 768 zł | -12.6% |
| kwi 26 | 3 | 170 215 zł | +14.4% |
| maj 26 | 4 | 183 166 zł | +7.6% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia Beneteau First 25 S — kraje: 4. Prowadzi Stany Zjednoczone z 8 ogłoszeniami (61.5%), dalej Francja i Irlandia.
Podział: Kraj
13 ogłoszeń · kraje: 4| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Stany Zjednoczone | 176 690 zł | 8 | 3 | 61.5% |
| Francja | 148 768 zł | 2 | 0 | 15.4% |
| Irlandia | 193 830 zł | 2 | 0 | 15.4% |
| Wielka Brytania | 160 976 zł | 1 | 0 | 7.7% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
8 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Beneteau First 211 | 20.5' | $ 14 753 | 42 | 17 |
| Beneteau First 25.7 | 24.57' | $ 39 363 | 39 | 7 |
| Beneteau First 27 | 26.24' | $ 108 853 | 38 | 9 |
| Beneteau First 21.7 | 21' | $ 22 724 | 31 | 10 |
| Beneteau First 24 | 24.61' | $ 20 975 | 27 | 6 |
| Beneteau First 25 SJesteś tutaj | — | $ 46 000 | 13 | 3 |
| Beneteau First 265 | 26' | $ 25 059 | 11 | 4 |
| Beneteau First 25 | 24.61' | $ 8915 | 10 | 2 |
