Sunbeam 39 — Informatie, review, specificaties

J&J·1994 – 2010·~86 hulls·Sunbeam Yachts - Schöchl Yachtbau
Globale tekening

Beweeg over een maat om de waarde te zien

Romptype
Monohull · vinkiel
Tuigage
Masttop-sloopgetuigd
LOA
40.35' · 12.3 m
Waterverpl.
19.842 lbs · 9.000 kg
Eerste jaar
1994

De Sunbeam 39 is een 40voets masttopsloopgetuigde zeilboot getekend door J&J Design voor de Sunbeamlijn van Schöchl Yachtbau, gebouwd van 1994 tot 2010 met 86 voltooide rompen. Ze bevindt zich aan de lichtere, ruimere kant van het spectrum van cruiserracers uit haar tijdperk, en de cijfers achter deze positie vertellen een samenhangend verhaal over hoe ze bedoeld was om te zeilen en om op te wonen.

Maten

Afmetingen 01

Lengte over alles
40,35 ft
Deklengte
Waterlijnlengte
34,12 ft
Breedte
12,8 ft
Diepgang
6,56 ft
Maximale stahoogte
6,23 ft
Doorvaarthoogte
47,24 ft

Constructie en romp 02

Constructie
Polyester
Romptype
Monohull
Kieltype
Vinkiel
Roer
1× Spaderoer
Ballast
4.409 lbs (IJzer)
Waterverplaatsing
19.842 lbs
Watercapaciteit
119 gal
Brandstofcapaciteit
53 gal

Tuigage en zeilen 03

Tuigagetype
Masttop-sloopgetuigd
Voorlijk grootzeil
Onderlijk grootzeil
Hoogte voordriehoek
Basis voordriehoek
Voorstaglengte (geschat)
Zeiloppervlak
836,36 sqft

Berekeningen 04

Zeiloppervlak-verplaatsingsverhouding
18,25
Ballast-verplaatsingsverhouding
22,22
Verplaatsing-lengteverhouding (D/L)
223
Comfortverhouding
28,57
Kapseiscoëfficiënt
1,89
Rompsnelheid
7,83 kn

Ontwerp en verhoudingen

J&J gaf de 39 een lengte-breedteverhouding van 3,06 en een bewust royale romp, een keuze die in het ontwerparchief wordt omschreven als een iets ruimere rompvorm dan gebruikelijk. In vergelijking is ze benedendeks ruimer dan 73% van vergelijkbare zeilbootontwerpen, wat een belangrijke onderscheiding is en niet zomaar een vage compliment: de breedte van 12,8 voet bij een lengte over alles van 40,35 voet zorgt ervoor dat ze dit volume kan dragen zonder uit te lopen op dat van een platbodem. Haar waterverplaatsing van ongeveer 19.842 pond en ijzeren ballast van 4.409 pond zorgen voor een ballast-verplaatsingsverhouding van 22,22%, terwijl een verplaatsing-lengteverhouding van 169 haar plaatst onder wat de ontwerpsommen "lichte wedstrijdboten" noemen. 85% van vergelijkbare ontwerpen valt in de categorie zwaarder, en dezelfde logica van lichte waterverplaatsing verklaart waarom ze minder zeiloppervlak nodig heeft om vaart te maken en sneller accelereert dan een zwaardere boot zou doen.

Prestatiekenmerken

De stabiliteit en bewegingskenmerken maken het plaatje compleet. Haar kapseiscoëfficiënt van 1,89 is laag genoeg dat ze op basis van die formule alleen al zou mogen deelnemen aan oceaanwedstrijden, en haar theoretische rompsnelheid ligt rond de 8,2 knopen. De comfortverhouding bedraagt 26,9, wat volgens de bron comfortabeler is dan bij 38% van vergelijkbare ontwerpen, maar nog net onder het gemiddelde voor de groep valt. Een diepgang van ongeveer 297 kg per centimeter — oftewel 1.668 pond per inch — beschrijft hoe ze zich onder belasting gedraagt. Samen geven de lichte waterverplaatsing, gematigde breedte en vinkiel met vrijhangend roer aan dat het een boot is die snel reageert, maar een bemanning niet zal koesteren in een korte, steile golfslag zoals een zwaardere romp wel zou doen. (1)

Tuigage en zeilvoering

Als toptuigage is het zeilplan conventioneel en de afmetingen van het staand want en het lopend want zijn goed gedocumenteerd. De fok- en genuaschoten hebben elk een lengte van ongeveer 39,2 voet met een diameter van 14 mm, de grootschoot strekt zich uit over 98 voet met dezelfde diameter, en de spinnakerschoten zijn 86,3 voet lang, ook met 14 mm. Deze lengtes zijn belangrijk voor een koper die versleten lijnen vervangt: de grootschoot is in het bijzonder een lange, substantiële lijn, en de uniforme maatvoering van 14 mm voor zowel de voorzeil- als spinnakerschoot vereenvoudigt het aanvullen van reservekabels. De verhouding tussen zeiloppervlak en waterverplaatsing (SA/D) van 18,56 ligt in een bereik dat zorgt voor levendige prestaties onder een hanteerbare tuigage, zonder dat er een expert aan boord nodig is om de boot rechtop te houden.

Accommodatie en indeling

Het beschikbare materiaal biedt geen interieurplanning of aantal kooien, maar de proportionele feiten spreken voor zich: een romp die als ruimer wordt omschreven dan bij bijna driekwart van haar leeftijdsgenoten, met een waterlijnlengte van 34,12 voet en een watercapaciteit van 119 gallon tegenover 53 gallon diesel, is duidelijk uitgevoerd voor kust- en middellange reizen in plaats van minimalistisch wedstrijdzeilen. De masthoogte van 47,24 voet vanaf de waterlijn en de vinkiel met een diepgang van 6,56 voet zijn uitermate geschikt voor open water zonder dat het een compromis betekent qua geringe diepgang. Wat de bronnen niet beschrijven, laten ze open — er horen geen verzonnen interieurdelen, toilettenaantallen of beweringen over timmerwerk thuis.

Het oordeel

De Sunbeam 39 is een goed doordachte, lichte cruiser-racer met een groot interieurvolume en op papier stabiele waarden die geschikt zijn voor oceaanraces. Ze beloont een bemanning die responsiviteit en ruimte belangrijker vindt dan het rustige gedrag van een zwaarder schip, en de gedocumenteerde afmetingen van de tuigage maken het gemakkelijk om deze op basis van bekende gegevens opnieuw te bouwen.

Pluspunten

  • Ruimer dan 73% van vergelijkbare ontwerpen volgens de vergelijking
  • Kapseiscoëfficiënt van 1,89 voldoet aan de formule voor offshore-wedstrijden
  • Lichte waterverplaatsing (DL-verhouding 169) zorgt voor snelle acceleratie met een bescheiden zeiloppervlak
  • Goed gedocumenteerde schootlengtes en -diameters vereenvoudigen het onderhoud van de tuigage

Minpunten

  • Comfortverhouding net onder het gemiddelde voor haar klasse
  • Licht rompvorm is minder vergevingsgezind in korte, steile golven dan die van zwaardere tijdgenoten

Vergelijkbare zeilboten

12 vergelijkbare ontwerpen · vergelijkbare LOA, waterverplaatsing en tuigage