Beneteau First 40-ostajan opas
Hinta- ja volyymitrendit
Beneteau First 40-mallin mediaanipyyntihinta ja kuukausittainen ilmoitusmäärä. Viiva kuvaa kunkin kuukauden mediaanipyyntöä; pylväät ovat kuukausien raakoja ilmoitusmääriä.
Kuukausittainen mediaanipyyntö · ilmoitukset
17 kuukautta · 76 ilmoitusta
Mediaanipyyntö Ilmoitukset
Kuukausierittely · 15 riviä
| Kuukausi | Ilmoitukset | Mediaanipyyntö | Δ edelliseen kk |
|---|---|---|---|
| touko 25 | 1 | 109 363 € | — |
| kesä 25 | 1 | 170 288 € | +55.7% |
| syys 25 | 13 | 116 513 € | -31.6% |
| loka 25 | 1 | 150 390 € | +29.1% |
| marras 25 | 8 | 75 509 € | -49.8% |
| joulu 25 | 2 | 80 215 € | +6.2% |
| tammi 26 | 9 | 125 005 € | +55.8% |
| helmi 26 | 1 | 181 € | -99.9% |
| maalis 26 | 2 | 125 913 € | +69448.5% |
| huhti 26 | 24 | 84 472 € | -32.9% |
| touko 26 | 5 | 135 451 € | +60.4% |
| kesä 26 | 3 | 129 490 € | -4.4% |
| heinä 26 | 2 | 140 467 € | +8.5% |
| elo 26 | 3 | 132 332 € | -5.8% |
| syys 26 | 1 | 135 451 € | +2.4% |
Missä ne ovat ilmoitettuina
Beneteau First 40-ilmoitukset jakautuvat 14 maata. Brittiläiset Neitsytsaaret johtaa 10 ilmoituksella (20.4%), seuraavina Yhdysvallat ja Uusi-Seelanti.
Mediaanipyyntö: maa
EUR
Osuus ilmoituksista
Määrä · viimeiset 12 kk
Erittely: Maa
49 ilmoitusta · 14 maata| Maa | Mediaanipyyntö | Ilmoitukset · 12 kk | Aktiiviset · 90 pv | Osuus |
|---|---|---|---|---|
| Brittiläiset Neitsytsaaret | 80 215 € | 10 | 0 | 20.4% |
| Yhdysvallat | 88 729 € | 9 | 1 | 18.4% |
| Uusi-Seelanti | 125 913 € | 5 | 0 | 10.2% |
| Portugali | 135 450 € | 5 | 2 | 10.2% |
| Yhdistynyt kuningaskunta | 103 967 € | 4 | 0 | 8.2% |
| Turkki | 143 053 € | 4 | 0 | 8.2% |
| Australia | 125 005 € | 3 | 1 | 6.1% |
| Ranska | 150 390 € | 3 | 0 | 6.1% |
| Antigua ja Barbuda | 80 215 € | 1 | 0 | 2.0% |
| Italia | 98 327 € | 1 | 0 | 2.0% |
| Caymansaaret | 62 290 € | 1 | 0 | 2.0% |
| Saint-Martin | 135 450 € | 1 | 0 | 2.0% |
Vertailukelpoiset mallit
Samankaltainen kokonaispituus, uppouma ja aikakausi. Avaa kyseisen mallin markkinasivu napsauttamalla riviä.
Verrokkivertailu
11 mallia · sama segmentti| Malli | LOA | Mediaanipyyntö | Ilmoitukset · 12 kk | Aktiiviset · 90 pv |
|---|---|---|---|---|
| Beneteau First 40.7 | 39.25' | $ 89 292 | 70 | 23 |
| Beneteau First 40Olet tässä | — | $ 99 000 | 61 | 4 |
| Performance 40 Performance | 40.42' | $ 117 658 | 47 | 6 |
| Performance 40 | 40.42' | $ 110 934 | 35 | 2 |
| Performance 40 | 39.04' | $ 88 523 | 28 | 10 |
| J/BOATS J/40 | 40' | $ 47 500 | 13 | 4 |
| X-Yachts X-40 | 40' | $ 173 685 | 12 | 2 |
| Jeanneau Sun Fast 40 | 40' | $ 161 359 | 11 | 2 |
| Beneteau First 45 (Farr) | 46.59' | $ 185 712 | 11 | 0 |
| Salona 40 | 39.34' | $ 106 452 | 10 | 2 |
| North End 40 | 39.83' | $ 29 000 | 7 | 0 |
Usein kysytyt kysymykset
01Paljonko käytetty Beneteau First 40 maksaa?+
Käytetyn Beneteau First 40-mallin mediaanipyyntihinta viimeisten 12 kuukauden aikana on 88 729 €. Hinnat vaihtelevat kunnon, vuoden, varustelun ja sijainnin mukaan.
02Kuinka monta Beneteau First 40-purjevenettä on myytävänä?+
4 Beneteau First 40-ilmoitusta on tullut näkyviin viimeisten 90 päivän aikana ja 61 on seurattu viimeisten 12 kuukauden aikana.
03Ovatko Beneteau First 40-hinnat nousussa vai laskussa?+
Beneteau First 40-mallin mediaanipyyntihinta on noussut 52.7% viimeisten 3 kuukauden aikana verrattuna 12 kuukauden mediaaniin.
04Missä Beneteau First 40-purjeveneitä on myytävänä?+
Käytettyjen Beneteau First 40-ilmoitusten suurimmat markkinat viimeisten 12 kuukauden aikana ovat Brittiläiset Neitsytsaaret (20.4%), Yhdysvallat (18.4%), Uusi-Seelanti (10.2%).
05Saavatko Beneteau First 40-ilmoitukset hinnanalennuksia?+
Noin 78% Beneteau First 40-ilmoituksista on saanut hinnanalennuksen, keskimäärin 20.9% alkuperäisestä pyynnistä. Jos ilmoitus on ollut markkinoilla yli 90 päivää ilman alennusta, se yleensä kertoo, ettei myyjällä ole vielä kiirettä.
06Mitä kannattaisi katsoa Beneteau First 40-mallin sijaan?+
Vertailukelpoisia malleja ovat Beneteau First 40.7, Performance 40 Performance, Performance 40. Katso yllä olevasta verrokkitaulukosta hinnat ja saatavuus.
