Poradnik kupującego Hunter 356
Znalezienie używanego jachtu Hunter 356 oznacza zapoznanie się z 35-stopowym jachtem turystycznym z kokpitem rufowym od stoczni Hunter Marine, zaprojektowanym przez Glenna Hendersona i budowanym od roku 2000 jako pierwszy w nowej generacji modeli Hunter. Jacht wyposażony jest w takielunek typu slup ułamkowy, silnik wysokoprężny Yanmar o mocy 27 KM oraz możliwość wyboru między płytkim kilem o zanurzeniu 5 stóp lub głębokim kilem o zanurzeniu 6 stóp i 5 cali. Na rynku wtórnym prezentuje się jako przestronna jednostka z bogatą gamą systemów, którą warto skontrolować pod kątem kilku konkretnych szczegółów, a nie ogólnych obaw strukturalnych.
Układy wnętrza na rynku wtórnym
Większość spotykanych egzemplarzy 356 to jachty z kokpitem rufowym, gdzie szeroka szerokość całkowita wynosząca 12 stóp została przeniesiona w kierunku rufy – oferują one podwójną koję rufową, podwójną koję dziobową oraz rozkładaną kanapę w mesie, co daje miejsce do spania dla sześciu osób przy wysokości w kabinie wynoszącej 6 stóp i 5 cali. Modułowa kabina zapewnia luksusowy wygląd dzięki litej zabudowie tekowej, blatom z Corianu i zaokrąglonym narożnikom. Kokpit mieści pojemne schowki na rufie i na pawęży, a także luku burtowego na lewej burcie, wystarczająco dużego na opcjonalny generator, klimatyzację lub odsalarkę, dzięki czemu układy wnętrza różnią się głównie tym, czy te systemy zostały zamontowane.
Wyposażenie i częste ulepszenia
Typowo montowane wyposażenie obejmuje ploter map, bimini, autopilota, grot rolowany, sprayhood, prysznic w kokpicie, platformę kąpielową oraz ogrzewanie. Często spotykanymi uzupełnieniami są ciepła woda, radar, klimatyzacja i spinaker asymetryczny. Dla kupującego najważniejszy jest pakiet napędowy i energetyczny: standardowo montowany ogrzewacz i często spotykana klimatyzacja zwiększają komfort życia na pokładzie, podczas gdy ogromna bakista na lewej burcie często ukrywa opcjonalny generator prądotwórczy lub odsalarkę na dobrze wyposażonych jachtach. Elementy z płótna i obsługi żagli, takie jak sprayhood, bimini i grot rolowany, są standardem, a autopilot wraz z ploterem map definiuje skład załogi do pływania w małej liczbie osób, co jest rzadkością. Navigacja opiera się zazwyczaj na ploterze map i często na radarze; ulepszenia komfortowe, takie jak klimatyzacja i ogrzewanie, są częste.
Co sprawdzić
Jedynym udokumentowanym problemem są duże zęzy na obłoze (sugar scoop) odpływające do zęzy; należy sprawdzić te odpływy oraz zęzę pod kątem wcześniejszych przecieków wody. Poza tym, uszczelniona rura sterowa i sterociąg typu drag-link nie wymagają dławnicy, a panel elektryczny został wykonany z luźnymi przewodami serwisowymi – należy zweryfikować dostęp do panelu oraz szczelność rury sterowej w każdym egzemplarzu przed zakupem. (1)
Dostępność i co kupujący powinien wiedzieć
Jachty te pojawiają się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. Krótka lista kontrolna dla kupującego wygląda następująco: upewnij się, że odpływy szuflady bakiów paliwa do zęzy są czyste i suche, sprawdź stan sterowania Whitlock oraz uszczelnionego trzonu steru, zobacz, czy opcjonalny generator lub odsalarka zajmują bakistę na lewej burcie, oraz potwierdź poziom ogrzewania lub klimatyzacji dostosowany do Twoich planów żeglugi.
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla Hunter 356. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 19 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| sty 25 | 3 | 272 914 zł | — |
| lut 25 | 1 | 353 344 zł | +29.5% |
| maj 25 | 3 | 253 392 zł | -28.3% |
| cze 25 | 3 | 253 392 zł | 0.0% |
| lip 25 | 3 | 272 914 zł | +7.7% |
| sie 25 | 1 | 171 791 zł | -37.1% |
| wrz 25 | 18 | 276 034 zł | +60.7% |
| paź 25 | 5 | 311 477 zł | +12.8% |
| lis 25 | 3 | 308 444 zł | -1.0% |
| sty 26 | 6 | 263 348 zł | -14.6% |
| lut 26 | 4 | 241 094 zł | -8.5% |
| mar 26 | 6 | 306 491 zł | +27.1% |
| kwi 26 | 14 | 265 105 zł | -13.5% |
| maj 26 | 8 | 257 664 zł | -2.8% |
| cze 26 | 8 | 283 065 zł | +9.9% |
| lip 26 | 6 | 264 949 zł | -6.4% |
| sie 26 | 9 | 311 477 zł | +17.6% |
| wrz 26 | 15 | 271 352 zł | -12.9% |
| paź 26 | 3 | 272 360 zł | +0.4% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia Hunter 356 — kraje: 11. Prowadzi Stany Zjednoczone z 68 ogłoszeniami (80.0%), dalej Kanada i Hiszpania.
Podział: Kraj
85 ogłoszeń · kraje: 11| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Stany Zjednoczone | 272 133 zł | 68 | 24 | 80.0% |
| Kanada | 281 916 zł | 6 | 1 | 7.1% |
| Hiszpania | 258 027 zł | 2 | 0 | 2.4% |
| Holandia | 295 201 zł | 2 | 0 | 2.4% |
| Australia | 242 686 zł | 1 | 0 | 1.2% |
| Niemcy | 286 454 zł | 1 | 0 | 1.2% |
| Francja | 345 494 zł | 1 | 0 | 1.2% |
| Wielka Brytania | 310 561 zł | 1 | 0 | 1.2% |
| Włochy | 379 019 zł | 1 | 0 | 1.2% |
| Szwecja | 272 359 zł | 1 | 1 | 1.2% |
| countries.Sweden | 304 582 zł | 1 | 1 | 1.2% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
11 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Hunter Marine 36 | 35.92' | $ 78 200 | 110 | 32 |
| Marlow-Hunter 356Jesteś tutaj | — | $ 69 900 | 87 | 29 |
| Hunter Marine 336 | 33.5' | $ 35 098 | 64 | 16 |
| Hunter Marine 306 | 29.92' | $ 36 500 | 41 | 18 |
| Hunter 386 | 38.25' | $ 89 000 | 27 | 8 |
| Moody 336 | 33.42' | $ 53 022 | 23 | 8 |
| Hunter Marine 39 | 39.42' | $ 129 000 | 18 | 1 |
| Marlow-Hunter 33 | 33.5' | $ 79 900 | 12 | 0 |
| Marlow-Hunter 36 Legend | 35.73' | $ 73 574 | 12 | 1 |
| Marlow-Hunter 37 | 39.08' | $ 180 000 | 10 | 7 |
| Beneteau First 35.7 | 34.58' | $ 55 240 | 10 | 4 |
