Poradnik kupującego Beneteau First Yacht 53
Beneteau First Yacht 53 wszedł do produkcji w 2019 roku jako obecny flagowy model długiej serii First stoczni Beneteau – to 56-stopowy jacht turystyczno-regatowy projektu Biscontini Yacht Design w stylu projektanta Lorenzo Argento. Na rynku wtórnym pojawia się zarówno po czarterach, jak i w prywatnych rękach. Kupujący ma przed sobą nowoczesny, lekki jacht klasy „Luxury Performance”, którego systemy żeglarskie i opcje półseryjnego wykończenia wnętrza mają większe znaczenie niż sama liczba lat.
Układy na rynku wtórnym
Układy z trzema kabinami są częstsze na rynku wtórnym, ale dostępne są obie wersje; często spotyka się egzemplarze pocharterowe. Standardowy układ to trzy kabiny z dwiema toaletami – kabina armatorska na dziobie i dwie podwójne kabiny rufowe, natomiast wersja z trzema kabinami i trzema toaletami zapewnia każdej kabinie prywatną prysznicówkę. Pod pokładem salon dzieli się na jadalnię na lewej burcie i salon na prawej burcie, a kambuz ma kształt litery L i można go łatwo dostosować do potrzeb. Podnoszona pawęż odsłania garaż na ponton, a kokpit oddziela stanowiska sterowe od towarzyskiej części salonu z bocznymi stołkami i wolną alejką.
Wyposażenie i powszechne ulepszenia
Typowo montowane, istotne dla kupującego wyposażenie skupia się na komforcie i manewrowaniu: klimatyzacja, ster strumieniowy dziobowy, ploter map, kabestany elektryczne, autopilot, ogrzewanie i pokład tekowy to standard. Często spotykane ulepszenia wpływające na żeglugę oceaniczną obejmują odsalarkę, radar, AIS oraz spinaker typu Code Zero lub spinaker stawiany z kompozytowego szprycbudy. Mniej powszechne modyfikacje ze strony właścicieli mogą obejmować grot rolowany lub konfigurację ułatwiającą obsługę żagli w małej załodze. Kupujący powinien potwierdzić, czy jacht posiada standardowy napęd Saildrive Yanmar 80, czy opcjonalny silnik wysokoprężny z przekładnią wałową o mocy 110 KM, oraz czy ster strumieniowy dziobowy jest chowany.
Co sprawdzić podczas inspekcji
Inspekcja powinna odbywać się zgodnie ze standardową procedurą dla kadłuba z rdzeniem z infuzji balsowej i wewnętrzną wkładką przenoszącą obciążenia od masztu i podwięzi wantowych. Należy zweryfikować połączenie podwójnych sterów i zewnętrznych podwięzi wantowych, roler genui pod pokładem oraz elektrycznie sterowany kładziony kosz poprzeczny i uszczelnienia garażu na ponton. Konfiguracja kilu o małym, standardowym lub wyczynowym zanurzeniu musi odpowiadać podanej wartości, a opcja z węglowym masztem podnosi wysokość nad linią wodną do 88 stóp w porównaniu do 85 stóp przy aluminiowym maszcie. (1)
Dostępność i wnioski dla kupującego
Jachty te najczęściej pojawiają się w Chorwacji, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji, Turcji i Hongkongu. Dla kupującego lista kontrolna jest prosta:
- Potwierdź układ wnętrza: trzy kabiny z dwiema toaletami lub trzy toalety
- Sprawdź silnik: standardowy Saildrive o mocy 80 KM lub opcjonalny wałowy o mocy 110 KM
- Sprawdź zanurzenie kilu: 6'3", 8'2" lub 9'10"
- Upewnij się, że są dostępne ster strumieniowy dziobowy, autopilot i kabestany elektryczne
- Skontroluj funkcjonowanie garażu na ponton i opuszczanego pawęży
- Zwróć uwagę na wysokość masztu, jeśli mosty są problemem (standardowo 85 stóp, wersja węglowa 88 stóp)
Trendy cen i wolumenu
Mediana ceny ofertowej i miesięczna liczba ogłoszeń dla Beneteau First Yacht 53. Linia pokazuje medianę ceny ofertowej w każdym miesiącu; słupki to surowa liczba ogłoszeń miesięcznie.
Rozbicie miesięczne · 18 wierszy
| Miesiąc | Ogłoszenia | Mediana ceny ofertowej | Δ względem poprzedniego mies. |
|---|---|---|---|
| lut 25 | 1 | 2 828 778 zł | — |
| mar 25 | 2 | 3 055 780 zł | +8.0% |
| kwi 25 | 1 | 3 274 050 zł | +7.1% |
| maj 25 | 2 | 3 488 863 zł | +6.6% |
| wrz 25 | 5 | 3 488 863 zł | 0.0% |
| paź 25 | 1 | 2 837 510 zł | -18.7% |
| lis 25 | 3 | 4 147 132 zł | +46.2% |
| gru 25 | 2 | 3 033 299 zł | -26.9% |
| sty 26 | 2 | 2 891 273 zł | -4.7% |
| lut 26 | 9 | 2 597 414 zł | -10.2% |
| mar 26 | 4 | 2 051 736 zł | -21.0% |
| kwi 26 | 14 | 2 997 074 zł | +46.1% |
| maj 26 | 3 | 3 703 262 zł | +23.6% |
| cze 26 | 5 | 3 012 125 zł | -18.7% |
| lip 26 | 2 | 3 599 688 zł | +19.5% |
| sie 26 | 1 | 218 zł | -100.0% |
| wrz 26 | 2 | 3 545 160 zł | +1623903.6% |
| paź 26 | 1 | 3 924 495 zł | +10.7% |
Gdzie są wystawione
Ogłoszenia Beneteau First Yacht 53 — kraje: 13. Prowadzi Chorwacja z 13 ogłoszeniami (28.3%), dalej Hiszpania i Francja.
Podział: Kraj
46 ogłoszeń · kraje: 13| Kraj | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Chorwacja | 2 051 738 zł | 13 | 0 | 28.3% |
| Hiszpania | 4 147 130 zł | 9 | 0 | 19.6% |
| Francja | 2 960 197 zł | 7 | 1 | 15.2% |
| Turcja | 3 230 396 zł | 3 | 0 | 6.5% |
| Stany Zjednoczone | 3 488 863 zł | 3 | 2 | 6.5% |
| Grecja | 3 265 101 zł | 2 | 1 | 4.3% |
| Hongkong | 2 728 720 zł | 2 | 0 | 4.3% |
| Holandia | 3 033 953 zł | 2 | 0 | 4.3% |
| Zjednoczone Emiraty Arabskie | 2 631 265 zł | 1 | 0 | 2.2% |
| Austria | 3 032 643 zł | 1 | 0 | 2.2% |
| Irlandia | 4 094 308 zł | 1 | 0 | 2.2% |
| Włochy | 3 924 494 zł | 1 | 1 | 2.2% |
Porównywalne modele
Podobna długość całkowita, wyporność i epoka. Kliknij wiersz, aby przejść do strony rynku danego modelu.
Porównywane alternatywy
7 projektów · ten sam segment| Model | LOA | Mediana ceny ofertowej | Ogłoszenia · 12 mies. | Aktywne · 90 d |
|---|---|---|---|---|
| Beneteau First Yacht 53Jesteś tutaj | — | $ 772 399 | 49 | 5 |
| Beneteau First 47.7 | 47' | $ 146 250 | 46 | 11 |
| Beneteau First 45 F5 | 46.59' | $ 88 587 | 40 | 12 |
| Beneteau First 44 | 46.42' | $ 497 022 | 36 | 6 |
| Beneteau First 50 | 49.16' | $ 253 216 | 27 | 3 |
| Catana 53 | 53.08' | $ 1 650 000 | 12 | 0 |
| Beneteau First 45 (Farr) | 46.59' | $ 185 415 | 11 | 0 |